Centrum Transferu Wiedzy i Technologii
Centrum Transferu Wiedzy i Technologii powstało w roku 2015. CTWiT prowadzi obsługę usług badawczych i eksperckich świadczonych przez uczelnię (prace badawcze, specjalistyczne szkolenia oraz opinie o innowacyjności) na rzecz lokalnych, ogólnopolskich, a także zagranicznych przedsiębiorców.
Centrum Transferu Wiedzy i Technologii jako jednostka ogólnouczelniana swoim działaniami ma służyć wsparciu pracowników naukowo-dydaktycznych w procesie ochrony własności intelektualnej ich prac badawczych, możliwości komercjalizacji tych rozwiązań oraz w zakresie przeprowadzenia procedury zleceń zewnętrznych. Jednocześnie ma zachęcać przedsiębiorców do nawiązywania współpracy ze środowiskiem naukowym, a także do korzystania z oferty badawczej realizowanej na Wydziałach Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Oferujemy pomoc w zakresie:
- badanie czystości patentowej kiełkujących idei;
- audyty zmierzające ku ocenie potencjału innowacyjnego;
- audyty technologiczne;
- doradztwo w zakresie finansowania działań B+R
- licencjonowanie bądź sprzedaż technologii;
- networking;
- obsługa administracyjna zleceń zewnętrznych;
- obsługa administracyjna projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej realizowanych przez przedsiębiorstwa z wykorzystaniem potencjału badawczego Uczelni;
- organizowanie spotkań środowiska naukowego z przedsiębiorcami;
- pomoc w przeprowadzaniu procesów komercjalizacji praw własności intelektualnej należącej do Uniwersytetu oraz kompleksowa obsługa prawna;
- obsługa prawna relacji między Uniwersytetem a działającymi na nim twórcami praw własności intelektualne;
- obsługa prawna kontaktów Uniwersytetu z przedsiębiorcami, pomoc w procesach negocjacji, przygotowywanie i opiniowanie umów i innych dokumentów, opracowywanie efektywnych modeli współpracy z przedsiębiorcami.
Organizujemy spotkania z naukowcami w celu doprecyzowania tematyki badawczej realizowanej na Wydziałach oraz przygotowania nowej, aktualnej oferty dla przedsiębiorców.
Organizujemy spotkania z przedsiębiorcami, w trakcie których prezentujemy aktualną ofertę naukowo-badawczą Politechniki Bydgoskiej, precyzujemy ich potrzeby i proponujemy pośrednictwo w znalezieniu zespołów naukowych naszej Uczelni zajmujących się pożądaną tematyką.
Jednocześnie prowadzimy ciągły monitoring zainicjowanych kontaktów i działań.
Współpracujemy z instytucjami otoczenia biznesu w celu pozyskiwania nowych kontaktów i zacieśniania już nawiązanych, a także ciągłego ustawicznego docierania do szerszych kręgów przedsiębiorców poprzez przedstawianie aktualnej oferty naukowo-badawczej PBŚ oraz rozpowszechnianie informacji o posiadanych patentach, licencjach itp.
Pośredniczymy w komercjalizowaniu wyników badań świadcząc wszechstronną pomoc przede wszystkim naukowcom w poszukiwaniu odbiorców ich rozwiązań. Wiąże się to z poszukiwaniem środków na uczestnictwo w targach, proponowaniem partnerstwa w projektach wdrożeniowych, a także z wyszukiwaniem gotowych rozwiązań odpowiadających potrzebom firm.
Uświadamiamy naukowcom konieczność zabezpieczania wyników badań, doradzamy formę zawieranych umów pomiędzy przedsiębiorcami a Uniwersytetem w szeroko rozumianym interesie zarówno naukowca jak i PBŚ.
CTWiT kontakt:
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich – Centrum Transferu Wiedzy i Technologii
Al. prof. S. Kaliskiego 7
85–796 Bydgoszcz
e-mail: ctwit@pbs.edu.pl