UTP w Bydgoszczy realizuje poszerzone wywiady z przedsiębiorcami Pomorza i Kujaw w celu zwiększenia dobrych relacji uczelnia – biznes.
Mimo utrudnionej sytuacji (w całym kraju) spowodowanej sytuacją koronawirusem, na UTP w Bydgoszczy cały czas są realizowane istotne dla tej uczelni projekty rozwojowe. Jednym z nich jest projekt pn. Dialog 2.0. Jest on finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i prowadzony przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy we współpracy ze związkiem Pracodawców Pomorza i Kujaw oraz Bydgoskim Klastrem Przemysłowym.
DIALOG 2.0 to budowa relacyjnego modelu dialogu i współpracy proinnowacyjnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
W ramach projektu Dialog 2.0 (www.ctt.utp.edu.pl/dialog-2-0) zostanie wykonanych w najbliższym zadaniu projektowym sto wywiadów z regionalnymi firmami. Zgodnie z założeniami projektu, działanie to opiera się na metodologii Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania (PPO) zaprojektowanej przez Bank Światowy (opracowanie źródłowe - W kierunku innowacyjnej Polski: proces przedsiębiorczego odkrywania i analiza potrzeb przedsiębiorstw, Bank Światowy 2015), odpowiednio zaadaptowanej do potrzeb projektu.
Cele wywiadów wykonywanych w formule wywiadu bezpośredniego (face-to-face) są następujące:
Cele główne | Cele poboczne |
|
|
Mimo, że w poszczególnych wywiadach bierze udział kilka osób to informacje pozyskane w ten sposób będą kluczowe dla szeregu instytucji, które albo już pracują, albo mają w planach rozpoczęcie współpracy z przedsiębiorcami.
- Lider projektu – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (UTP) – kluczowy podmiot w zakresie dostarczania wiedzy i główny odbiorca projektu. Rolą UTP w procesie jest przygotowanie odpowiedniej grupy naukowców, którzy będą w stanie jasno i otwarcie przedstawić ofertę UTP w obszarze działania firmy;
- Operator zadania – Spółka Celowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Sp. z o.o – zarządzający operacyjną stroną procesu. Jest odpowiedzialny za dobór i wyszkolenie konsultantów zbierających informacje o firmach i ustalających spotkania, oraz dobór ekspertów od nawiązywania współpracy z firmami i naukowców reprezentujących ośrodek badawczy;
- Konsultanci dokonujący monitoringu firm do wywiadów – ich zadaniem jest zdobywanie informacji na temat firm, które będą uczestniczyły w wywiadach, umawianie spotkań, dokonywanie opisów firm dla ekspertów prowadzących wywiad, wysyłanie materiałów projektowych po spotkaniu;
- Eksperci prowadzący wywiady:
- Eksperci Branżowi – a konkretniej posiadający kompetencje do nawiązywania współpracy pomiędzy biznesem i nauką, potrafiący zrozumieć oczekiwania biznesu i dobrze nimi zarządzać, a jednocześnie rozumiejący specyfikę pracy uczelni (terminy, możliwości, oczekiwania),
- Eksperci Naukowi – eksperci reprezentujący uczelnię, mający aktualną wiedzę na temat tego, jak wygląda oferta uczelni w zakresie tematycznym działalności przedsiębiorstwa, ilu naukowców i o jakich osiągnięciach jest w stanie współpracować z przedsiębiorstwem, oraz w jakim zakresie w poszczególnych tematykach może działać z firmą (tematyka + BZ/wspólny projekt).
Wybrane firmy zostały wytypowane do udziału w projekcie Dialog 2.0 wg przyjętych kryteriów. W ramach projektu spotkamy się z około stu (100) przedsiębiorstwami, które z sukcesem wprowadzają lub mają potencjał do wprowadzania innowacji w swojej działalności, oraz które działają w strategicznych sektorach gospodarki naszego województwa.
Celem projektu - jak również poszerzonych wywiadów - jest lepsze zrozumienie potrzeb, barier i potencjału innowacyjnego kujawsko-pomorskich firm oraz zbudowanie przez UTP modelu dialogu i proinnowacyjnej współpracy z firmami.
W najbliższych 7 latach Unia Europejska przeznaczy rekordową kwotę ok. 100 mld EUR na wspieranie innowacji. Celem projektu Dialog 2.0 jest wzmocnienie lokalnej współpracy biznes-nauka, aby kujawsko-pomorskie firmy lepiej wykorzystały szanse, jakie daje rozwój przez innowacje.
Więcej informacji na www.ctt.utp.edu.pl/dialog-2-0