Redlica do siewu bruzdowego nasion opracowana przez międzywydziałowy zespół naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego uzyskała brązowy medal na 19. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Malaysia (Malaysia Technology Expo – 20-22 lutego) w Kuala Lumpur (Malezja).
MTE są jedną z najważniejszych międzynarodowych wystaw wynalazczości w regionie. Na targach prezentowane jest około 500 wynalazków.
Brązowy medal uzyskał międzywydziałowy zespół naukowców w składzie:
- prof. dr hab. inż. Grażyna Harasimowicz-Hermann (Wydział Rolnictwa i Biotechnologii)
- dr inż. Jerzy Kaszkowiak (Wydział Inżynierii Mechanicznej)
- dr hab. inż. Edward Wilczewski
Nagrodzonym rozwiązaniem jest konstrukcja redlicy do siewu bruzdowego nasion. Gratulujemy!
Bruzdowy sposób siewu polega na siewie nasion w łoże siewne w dnie bruzdy uformowanej na głębokość 6-8 cm od płaskiej powierzchni pola. Do siewu wykorzystywany jest siewnik, wyposażony w prezentowana na targach redlice, które cechuje większy kąt rozwarcia skrzydeł (10-20 stopni) oraz brak zagarniacza redlin. Podczas pracy skrzydła redlicy siewnika wykonują bruzdę o szerokości 6-10 cm i głębokości 6-10 cm, w zależności od ustawienia redlicy. Nasiona spadające przewodami nasiennymi z zespołu wysiewającego siewnika na dno niezagarniętych bruzd są zakrywane przez ok. 1 cm warstwę gleby osuwającą się grawitacyjnie ze skosów redlin.
Przebieg przygotowania roli jest taki sam jak w tradycyjnym sposobie siewu. Składa się z zespołu upraw pożniwnych oraz orki siewnej, wykonywanej na głębokość ok. 20 cm, dwa-cztery tygodnie przed planowanym terminem siewu. Bezpośrednio przed siewem powierzchnia pola jest doprawiana agregatem uprawowym na płask. Termin i ilość wysiewu nasion są takie same jak w tradycyjnym sposobie siewu.
{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2020/brąz{/gallery}