24 maja dobrnęliśmy do końca pierwszej edycji warsztatów Trening Architektury, pokazujących uczniom Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy wszystko to, co jest wiązane z kreatywnym, ale i technicznym wymiarem architektury i urbanistyki.
Inicjatywa stworzona Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska miała za zadanie zróżnicować podstawowy program dydaktyczny szkoły i rozwinąć w uczniach chęć zgłębiania szeroko pojętych zagadnień architektonicznych.
Pracownicy Architektura PBŚ przygotowali wykłady i warsztaty rozwijające wyobraźnię, wprowadzające w arkana współczesnych trendów projektowych. Zajęcia realizowaliśmy w środę przez cały semestr letni.
Dzisiejszy warsztat rozpoczął dr inż. arch. Aleksander Furmanek, który omówił uczniom historyczne więźby dachowe. Dużym zaskoczeniem było pokazanie uczniom więźb gotyckich szczególnie storczykowych, a także tych stosowanych później w czasach nowożytnych.
Warsztaty zamknął Łukasz Lewandowski, który podjął się trudnego wyzwania wprowadzenia uczniów w zagadnienia geometrii wykreślnej. Prowadzący omówił, jak ważna jest znajomość widzenia przestrzennego i jak duże ona daje możliwości kreacji projektowej architekta. Przez proste zadania uczniowie zobaczyli, jak można widzieć to, czego inni nie dostrzegają.
Dowiedzieli się jak zapisać obraz przestrzenny w rysunku 2D tak, by inni go rozumieli a rysunek płaski jak zwizualizować sobie przestrzennie. Poczuli, jak można obudzić wyobraźnie prostymi metodami.
Kolejna porcja kreatywności już niebawem!