Największa uczelnia techniczna w regionie rozpoczęła 8 dekadę kształcenia inżynierów. Zainaugurowała 71. w swojej historii rok akademicki i pierwszy w historii Politechniki Bydgoskiej.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbyła się 6 października 2021 roku. Szczególny charakter wydarzenia podkreślił w swoim przemówieniu Rektor PBŚ.
Wraz z rozwojem uczelnia zmieniała swoją nazwę przekształcając się w Wyższą Szkołę Inżynierską, Akademię Techniczno-Rolniczą i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Dziś jesteśmy najmłodszą politechniką w Polsce. Nazwy są ważne, ale nie najważniejsze. Uczelnię tworzą ludzie – wykładowcy, pracownicy, studenci. Od 7 dekad tworzymy jedną wielką akademicką rodzinę. Wkraczamy w nowy etap. Doświadczenie, interdyscyplinarność i współpraca z praktykami - na tych trzech filarach opierać będziemy działalność dydaktyczną, naukowo-badawczą oraz wzmacniać potencjał gospodarczy Bydgoszczy i regionu. Jednocześnie w tak przełomowym momencie zapraszam wszystkich do współpracy i zapisywania pięknymi literami kolejnych kart historii naszej Uczelni – mówił prof. Marek Adamski.
Podczas inauguracji roku akademickiego wręczono odznaczenia państwowe pracownikom Uczelni oraz nagrodzono blisko 70 studentów za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i działalność naukową. Przekazano także sztandar nowego Wydziału Sztuk Projektowych, który zacznie funkcjonować w strukturach PBŚ na przełomie 2021 i 2022 roku. Wyjątkowy i symboliczny charakter miało pierwsze ślubowanie studentów Politechniki Bydgoskiej. Grupę „pierwszaków” tworzy 2128 osób.
W roku akademickim 2021/2022 Politechnika Bydgoska kształcić będzie na 27 kierunkach około 6700 studentów. Największym zainteresowaniem cieszą się zoofizjoterapia, informatyka stosowana, finanse i rachunkowość oraz budownictwo. Nowością w ofercie dydaktycznej jest inżynieria farmaceutyczna. Założenia kierunku i program kształcenia został przygotowany we współpracy kilkunastoma ogólnopolskimi oraz regionalnymi firmami.
Chcemy, aby znakiem rozpoznawczym Politechniki Bydgoskiej były kierunki o profilu praktycznym z przeważającą liczbą ćwiczeń, zajęć laboratoryjnych, wydłużonym okresem praktyk, prowadzone w ścisłej współpracy z liderami poszczególnych branż w regionie i kraju. Absolwenci studiów o profilu praktycznym mają przewagę na rynku pracy z uwagi na zdobyte w czasie nauki doświadczenie zawodowe. Wiele zajęć prowadzonych jest przez przedsiębiorców, co pozwala rozwijać wiedzę i umiejętności ściśle związane z wymaganiami przyszłych pracodawców – podkreśla prof. Marek Adamski, Rektor PBŚ.