Politechnika Bydgoska obchodzi swoje święto. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uczelni 21 czerwca 2023 roku najwyższą godnością akademicką DOCTORA HONORIS CAUSA uhonorowano prof. dr. hab. inż. Janusza Kowala. Wyróżnienia i awanse naukowe wręczono także pracownikom i studentom.
DOCTORAT HONORIS CAUSA został przyznany po raz pierwszy przez Politechnikę Bydgoską, a osiemnasty raz w historii uczelni. Prof. dr hab. inż. Janusz Kowal jest wykładowcą Akademii Górniczo-Hutniczej i wybitnym specjalistą w zakresie dynamiki maszyn, wibroakustyki oraz teorii sterowania. Jest twórcą 14 patentów, autorem ponad 200 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach, 10 monografii oraz dwutomowej „Podstawy automatyki". Za działalność na rzecz nauki i gospodarki uzyskał liczne odznaczenia państwowe i międzynarodowe, w tym: Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prof. Kowal jest członkiem wielu organizacji i komitetów naukowych, m.in. Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk oraz Board of Directors amerykańskiego International Institute of Acoustic and Vibration.
Podczas uroczystości, dyplomy i listy gratulacyjne potwierdzające awans naukowy odebrało 12 nowych doktorów, 5 doktorów habilitowanych oraz 3 profesorów. Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczono 23 pracowników PBŚ. Wyróżnienia przyznano ponad 50 studentom za aktywną pracę na rzecz uczelni, działalność naukową i wyniki sportowe. Specjalne statuetki dla pracowników szczególnie zaangażowanych w rozwój uczelni wręczył Rektor PBŚ.
- Mam świadomość, że dobra, twórcza praca zasługuje nie tylko na uznanie i szacunek, ale także na należyte wynagrodzenie, które musimy sukcesywnie zwiększać. Chciałbym wdrożyć nowe rozwiązania w zakresie świadczeń motywacyjnych. Myślę tu w szczególności o naszych naukowcach deklarujących pracę w dyscyplinach ewaluowanych. Osoby aktywnie prowadzące badania, aplikujące o projekty, publikujące, pozyskujące partnerów muszą być dobrze wynagradzane. Chciałbym, aby otrzymywały nawet kilkutysięczne dodatki do pensji - proporcjonalnie do swoich osiągnięć. Mechanizm ten będzie impulsem do rozwoju obszaru badawczego naszej uczelni, komercjalizacji wyników badań i zachęci młodych do podjęcia kariery naukowej na Politechnice Bydgoskiej – mówił prof. Marek Adamski.
Rektor Politechniki w swoim przemówieniu podsumował działalność uczelni. Wskazał, że Politechnika realizuje jeden z największych w historii programów inwestycyjnych, którego wartość tylko w tym roku przekroczy 100 mln złotych, a w perspektywie następnych kilkunastu miesięcy dodatkowe 100 mln. Podkreślił także, że to ludzie są największym kapitałem. - Miarą rozwoju uczelni jest przede wszystkim Człowiek. Wszystko inne, każdy projekt, wysiłek inwestycyjny czy zmiany organizacyjne, muszą być podporządkowane i sprzyjać rozwojowi ludzi. Takie miejsce staramy się tworzyć na Politechnice Bydgoskiej, która ma być przyjazna pracownikom i studentom – mówił prof. Marek Adamski.
Politechnika świętuje i przyznaje pierwszy Doktorat Honoris Causa PBŚ
21 czerwca 2023
25 listopada 2024
22 listopada 2024
22 listopada 2024
22 listopada 2024