Jakie studia wybrać?
Myśląc poważnie o przyszłości warto studiować Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych w Bydgoszczy i związać swoją karierę zawodową z branżą narzędziowo-przetwórczą. To jedyny taki kierunek studiów dziennych w Polsce. Także jedyny taki kierunek w sprawdzonym za granicą systemie studiów dualnych. Podczas studiów dziennych już od drugiego roku zdobywa się doświadczenie zawodowe pracując ( 1 dzień na drugim roku, 2 dni na trzecim roku ) w wybranej firmie w ramach programu studiów. Część przedmiotów jest realizowana w firmach, student tam otrzymuje zaliczenie, dodatkowo wynagrodzenie za przepracowane dni w przedsiębiorstwie. Zyskuje wiedzę teoretyczną i praktyczną już podczas zdobywania zawodu, poznaje stanowisko pracy, i to w jaki sposób działa firma i branża. Podczas przerw semestralnych pracodawca zapewnia dodatkowo płatne praktyki. Praca w zawodzie to inwestycja w dalszy rozwój, który się opłaca.
Studia + praca = studia dualne = wykształcenie + doświadczenie = wysoki start w karierę + satysfakcja zawodowa i finansowa
Dlaczego studia w Bydgoszczy?
Na studentów i absolwentów tego kierunku czekają miejsca pracy w Bydgoszczy i regionie, który nazywany jest Doliną Narzędziową. Przetwórstwo tworzyw sztucznych to jedna z najsilniejszych i najszybciej rozwijająca się branża w regionie kujawsko-pomorskim. Atutem jej jest nie tylko liczebność lokalnych firm, ale również ich współdziałanie czego owocem jest utworzone w 2006 roku Stowarzyszenie Bydgoski Klaster Przemysłowy, zrzeszający obecnie ponad sto przedsiębiorstw. Klaster może pochwalić się zarówno dużą ilością producentów form wtryskowych, firm dostarczających komponenty do ich budowy, jak i przetwórców tworzyw wytwarzających konkretne detale i produkty. Firmy na co dzień są w stałej kooperacji i współpracują przy realizacji różnego rodzaju projektów, w tym wspólnie wystawiają się na targach. Klientom firm, zapewnia to kompleksową obsługę i wszechstronne zaplecze produkcyjne wspierane wieloletnim doświadczeniem wykwalifikowanej kadry, zarówno z zakresu konstrukcji form i projektowania detali, jak również technologii wytwarzania.
Gdzie szukać pracy?
Decydując się na karierę w branży narzędziowo - przetwórczej zyskuje się nowoczesny zawód, dobrze płatną, interesującą pracę i rozwój, ponieważ tworzywa polimerowe to jedna z najszybciej rozwijających się technik wytwarzania. Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Europie i na świecie wciąż rośnie, co zapewnia dynamiczny rozwój tej branży również w Polsce. Jednym z ważniejszych wyzwań branży jest dostosowanie metod wytwarzania i przetwórstwa tworzyw do wymogów związanych z recyklingiem spełniając wymogi ochrony środowiska. Branża jest na to w dużej mierze już przygotowana.
Firmy z regionu produkują dla największych światowych marek!
To tutaj powstają produkty IKEA – rozpoznawalne na całym świecie, produkowane w dziesiątkach milionów egzemplarzy przez firmę Hanplast, między innymi stoliki Mammut. Wykonują również produkty dla Samsunga, Philipsa i Siemensa. Dla IKEI produkuje też firma LAMELA. Z kolei Tyco Electronics Polska będący częścią światowego koncernu, posiada w Bydgoszczy oddział, który jest jedną z najważniejszych jednostek w całej korporacji. Produkowane w naszym mieście złącza i wiązki kablowe trafiają do światowych gigantów takich jak Siemens, Ericsson, ABB i Alstom. Jednym z największych odbiorców detali i form jest branża Automotive, a wśród firm produkujących części do samochodów wiodącą rolę odgrywają takie firmy jak ARRK SHAPERS' Polska, GRAFORM, KLG, SIROPOL, które współpracują z największymi markami rynku motoryzacyjnego, takimi jak: Renault, Peugeot, Toyota, Bentley, Skoda, Nissan, VW, BMW, Mercedes czy Ferrari. Dla branży kosmetycznej i światowych marek jak L'Oreal, Garnier, Avon, Dax czy Nivea opakowania od wielu lat produkuje firma Akson i POLITECH. Mamy też w regionie firmę Zelan będącą wiodącym producentem sztućców jednorazowego użytku na rynku polskim i jednym z największych potentatów na rynku europejskim. Opakowania dla największych marek sektora spożywczego w naszym regionie wytwarzają Miko Pac, Aplex, POLI i KGL.
Dołącz do najlepszych!