PL

EN

Szpital Kliniczny Politechniki Bydgoskiej
08 listopada 2024

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski został przekazany Politechnice Bydgoskiej. Wiedzę i doświadczenie zdobywać w nim będą studenci Wydziału Medycznego. 

Porozumienie o zmianie podmiotu tworzącego lecznicę zostało podpisane 8 listopada 2024 roku. Zgodę na przekazanie placówki uczelni wyrazili bydgoscy radni.

Podpisanie dzisiejszego dokumentu wymagało także zgody Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ten projekt nie ma łatki politycznej. Działali przy tym wszyscy, bo to jest wspólne dobro – mówi Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.

- Jest to dla mnie sentymentalny moment. W tym szpitalu się urodziłem, urodziły się moje dzieci. Przekazujemy placówkę jako dar dobrze ulokowany, wspierający kształcenie medyków na bydgoskiej uczelni – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Zgodnie z przepisami, w najbliższym czasie zostanie uchwalony nowy statut szpitala. Placówka zmieni nazwę na Szpital Kliniczny im. dr. E. Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej. 

- To historyczny moment dla naszej uczelni i naszego miasta. Bardzo dziękuję władzom Bydgoszczy za wsparcie w tworzeniu medycyny na Politechnice. Chcemy, aby Szpital Kliniczny służył przede wszystkim jak najlepiej mieszkańcom miasta, będąc jednocześnie miejscem zdobywania wiedzy i doświadczenia przez przyszłych medyków. Podniesienie rangi placówki ze szpitala powiatowego do szpitala klinicznego stwarza szansę na rozwój infrastruktury i rozwój kadry medycznej. Będziemy aktywnie zabiegać o środki na ten cel – mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

W październiku 2024 roku na terenie szpitala otwarto zmodernizowane przez Politechnikę prosektorium anatomii prawidłowej. Obiekt został wyposażony w nowoczesny sprzęt, a dzięki uruchomionemu programowi świadomej donacji, w prosektorium znajdują się już odpowiednie preparaty formalinowe. Bazę kliniczną dla kształcenia lekarzy na Wydziale Medycznym PBŚ stanowią także inne szpitale w mieście i regionie, w tym 10. Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital MSWiA w Bydgoszczy czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Uczelnia planuje kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego, w tym budowę nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel PBŚ pozyskało blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim uczelnia przeznaczy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowała w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. 

Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej powstał w grudniu 2023 roku. W październiku br. po raz pierwszy w historii uczelni, kształcenie na kierunku lekarskim rozpoczęła 60-osobowa grupa studentów spośród 847 kandydatów zgłoszonych w rekrutacji. 

Pozostałe aktualności