1 czerwca 2020 r. odbyła się na naszej uczelni wizyta posła na Sejm RP - Łukasza Schreibera - członka Rady Ministrów, Sebastiana Chwałka - sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, płk. Grzegorza Skorupskiego - z-cy dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON oraz Mikołaja Bogdanowicza - wojewody kujawsko-pomorskiego.
Wizyta była okazją do prezentacji niektórych obszarów działalności uczelni - zwłaszcza tych, które wzbudziły zainteresowanie gości. Spotkanie rozpoczęło się od pokazu dronów w różnych konfiguracjach łącznie z ewolucją drona ze świecą dymną. Tę część tematyczną pokazu zakończył lot synchroniczny w laboratorium programowania dronów. Pokaz ten wzbudził duże zainteresowanie przedstawicieli MON, zarówno w zakresie technicznych aspektów budowanych na UTP dronów, ich programowania, jak i szerszej tematyki prowadzonych prac.
Zaprezentowane zostało także Wydziałowe Laboratorium Badań Materiałów i Konstrukcji z krótkim pokazem prowadzonych badań nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja zbudowanego wspólnie przez pracowników UTP, firmy CIMAT oraz Med7seven prostego respiratora do leczenia i wspomagania chorych z ostrą niewydolnością oddechową spowodowaną COVID-19. Konstrukcja tego respiratora powstała na podstawie założeń i pod nadzorem dr n. med. płk. Roberta Włodarskiego, Krajowego Konsultanta ds. obronności w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii z 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką. Nasi goście byli zainteresowani przyszłością naszego respiratora. Omawiano także sprawy związane z planowanym rozwojem uczelni zwłaszcza w zakresie infrastruktury sportowej. Ważne miejsce w dyskusji zajęły działania uczelni w czasie pandemii oraz współpraca UTP z otoczeniem.
Podczas tej wizyty sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek, wygłosił ważne dla uniwersytetu oświadczenie. Wynika z niego, że po wielu miesiącach starań, przygotowań analiz i różnych szczegółowych dokumentów Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o zakupie dla potrzeb wojska obiektów UTP zlokalizowanych przy ul. Kordeckiego 20. Weszliśmy zatem w ostatni etap związany ze zbyciem tych budynków uczelni. W nadchodzącym czasie będzie trzeba uzupełnić różne dokumenty oraz przygotować ostatecznie te obiekty do przekazania wojsku.
{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2020/wizytautp{/gallery}