Dane badawcze w naukach o Ziemi i Środowisku - webinarium 25 maja 2023 r.
18 maja 2023

Szanowni Państwo,

25 maja 2023 r. o godzinie 13.30 zapraszamy na webinarium przygotowane przez Narodowe Centrum Nauki, pierwsze z cyklu zarządzania danymi w różnych dziedzinach nauki.

Szkolenie poprowadzi Pan dr Dariusz Ignatiuk z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Celem webinarium będzie przekazanie uczestnikom wiedzy na temat zarządzania danymi badawczymi w naukach o Ziemi i środowisku oraz kompetencji pozwalających na przygotowanie i wdrażanie planów zarządzania danymi. Podczas webinarium zostaną przybliżone następujące zagadnienia:
1. Dlaczego zarządzanie danymi badawczymi jest ważne w naukach o Ziemi i środowisku?
2. Charakterystyka danych w naukach o Ziemi i środowisku.
3. Zasady FAIR.
4. Zasady otwierania danych badawczych.
5. Ogólne Informacje dot. Planu Zarządzania Danymi.
6. Opis danych oraz pozyskiwanie lub ponowne wykorzystanie dostępnych danych.
7. Przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych podczas badań.
8. Wymogi prawne, kodeksy postępowania.
9. Udostępnianie i długotrwałe przechowywanie danych.
10. Zadania związane z zarządzaniem danymi oraz zasoby.
11. Wdrażanie i raportowanie  Planów Zarządzania Danymi.

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 24 maja 2023 r. (lub do czasu wyczerpania miejsc – limit 500 osób) za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego

Polecamy i zachęcamy do udziału!