Finansowanie w IMPRESS-U dla PBŚ
14 czerwca 2024

Dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz, prof. PBŚ z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska dołącza do grona laureatów prestiżowego konkursu IMPRESS-U. Beneficjenci konkursu realizować będą projekty we współpracy międzynarodowej z naukowcami z Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych, na które Narodowe Centrum Nauki przeznaczy ponad 7,3 miliona złotych.

Rozwój nowego podejścia i materiałów konstrukcyjnych do odbudowy zniszczonej infrastruktury Ukrainy z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju będzie przedmiotem prac zespołu pod kierownictwem dr hab. inż. Macieja Dutkiewicza, prof. PBŚ z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Naukowcy będą współpracować przy realizacji projektu IMPRESS-U z zespołami pod kierownictwem prof. Alexandra Orlova z Uniwersytetu w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych oraz prof. Maryny Sukhanevych z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury. Na prace projektowe po polskiej stronie NCN przeznaczy niemal 1,3 mln zł.

Głównym celem naukowym projektu jest opracowanie technologii ekologicznych betonów drukowanych 3D oraz produkowanych w sposób tradycyjny przy zastosowaniu materiałów odpadowych o wysokim oraz umiarkowanym stopniu przetworzenia.

International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine (IMPRESS-U) to szansa dla badaczy pracujących w polskich jednostkach naukowych na podjęcie współpracy z badaczami z Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych, a także opcjonalnie z krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Inicjatorem konkursu jest amerykańska National Science Foundation, a polskimi partnerami programu są Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Celem IMPRESS-U jest wspieranie wybitnych badań naukowych i technicznych oraz edukacji i innowacji poprzez współpracę międzynarodową, a także promowanie i stymulowanie integracji ukraińskich naukowców z globalnym środowiskiem naukowym.

Cały artykuł znajdziecie na stronie

Gratulujemy!