Fordon wobec Niepodległości
19 stycznia 2023

20 stycznia 2023 r. o godz. 13.00 na kampusie Politechniki Bydgoskiej (w sali C8 Regionalnego Centrum Innowacyjności przy Al. Prof. Sylwestra Kaliskiego 7) odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Fordon wobec Niepodległości”.

Jej celem jest przybliżenie wydarzeń z 1920 roku i ich wpływu na późniejsze funkcjonowanie tego miasta w okresie międzywojennym. Dzisiaj Fordon jest największą dzielnicą Bydgoszczy, ale jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku był odrębnym miastem z własną historią i dziedzictwem kulturowym. Zaproszeni prelegenci, uznani naukowcy i wykładowcy z bydgoskich uczelni – w przystępny sposób zaprezentują najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Fordon niepodległości i jego funkcjonowaniem w odrodzonej Rzeczpospolitej. Zaprezentowane odczyty pozwolą w nowatorski sposób spojrzeć na historię „małej Ojczyzny” wielu bydgoszczan.

Konferencja będzie częścią szerszych obchodów, które tego dnia organizowane będą w bydgoskim Fordonie dla uczczenia rocznicy powrotu Fordonu i Bydgoszczy do Macierzy.

Program konferencji:

• Przywitanie gości
  • Przemówienia okolicznościowe
  • Referaty:
    • dr hab. Zdzisław Biegański (UKW), Fordon w II Rzeczpospolitej
    • dr hab. Janusz Kutta (KPSW), Burmistrz Fordonu Wacław Wawrzyniak
    • dr hab. Tomasz Kawski (UKW), Fordońscy Żydzi w II Rzeczpospolitej
    • dr Monika Opioła-Cegiełka (UKW), Wiadomości z Fordonu na łamach „Dziennika Bydgoskiego” w okresie międzywojennym.

Współorganizatorem konferencji popularnonaukowej jest Instytut De Republica, Politechnika Bydgoska oraz uczelniana Fundacja.