PL

EN

Grantowe know-how w Bydgoszczy. Zapraszamy na Dni NCN 2024
25 marca 2024

15 i 16 maja w Bydgoszczy odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. Po dawkę wiedzy na temat możliwości finansowania badań naukowych zapraszamy studentów, doktorantów i naukowców pracujących w polskich jednostkach.

Dni Narodowego Centrum Nauki odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym mieście akademickim. To dwa dni pełne spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych i wykładów, podczas których naukowcy z danego regionu i pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną projektów badawczych mogą bezpośrednio dopytać przedstawicieli NCN o wszystkie szczegóły związane ubieganiem się o finansowanie badań w NCN, ich realizacją i rozliczeniem. W tym roku wydarzenie odbędzie się w murach Politechniki Bydgoskiej, na kampusie uczelni w Bydgoszczy-Fordonie.

Przyjeżdżamy do Bydgoszczy, żeby zachęcić naukowców z regionu do ubiegania się o granty, podpowiedzieć im, w którym konkursie i na co mogą otrzymać środki, a także pomóc im efektywnie przygotować poprawny wniosek o grant. Zależy nam na tym, aby badacze województwa kujawsko-pomorskiego aktywnie uczestniczyli w naszych konkursach i coraz częściej zdobywali granty – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor NCN.

W ramach otwartej inauguracji wydarzenia odbędą się wykłady trojga naukowców pracujących w bydgoskich uczelniach. O swojej drodze naukowej i prowadzonych badaniach opowiedzą przedstawiciele wszystkich obszarów nauk: humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS), ścisłych i technicznych (ST) oraz nauk o życiu (NZ), którzy mają na koncie wybitne osiągnięcia naukowe.

Cieszę się, że Politechnika Bydgoska będzie miejscem dyskusji środowiska akademickiego na temat narzędzi służących rozwojowi badań. Organizacja jubileuszowej edycji Dni NCN w Bydgoszczy to duże wyróżnienie. Wydarzenie wpisuje się w szereg podejmowanych przez nas działań na rzecz wzmocnienia potencjału akademickiego naszego miasta i regionu – mówi prof. Marek Adamski, Rektor Politechniki Bydgoskiej. 

Pierwszego dnia Dni NCN zaplanowano także spotkanie otwarte z udziałem członków Rady NCN, którzy odpowiedzą na najczęstsze pytania dotyczące konkursów NCN oraz rozwieją pojawiające się wątpliwości. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie badania finansuje NCN, jak skonstruowana jest oferta konkursowa, na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu wniosku, kto ocenia projekty i decyduje o przyznaniu grantów. W planie jest również panel dyskusyjny z udziałem naukowców z Bydgoszczy pt. „Granty w NCN – wniosek, ocena, realizacja – czy warto?” oraz czas na pytania publiczności. Pierwszy dzień wydarzenia zakończy konkurs wiedzy o NCN z atrakcyjnymi nagrodami. Zwycięzca otrzyma zaproszenie na uroczystość wręczenia Nagrody NCN, która tradycyjnie już odbędzie się w październiku w Krakowie.

Dni NCN to także wyjątkowa okazja dla naukowczyń i naukowców z województwa kujawsko-pomorskiego, aby wziąć udział w praktycznych warsztatach i zwiększyć swoje kompetencje w ubieganiu się o granty. Do Bydgoszczy przyjadą koordynatorzy dyscyplin NCN, którzy na co dzień odpowiadają za organizację procesu oceny wniosków w konkursach, m.in. pracują bezpośrednio z ekspertami na posiedzeniach zespołów. 16 maja przeprowadzą warsztaty dla naukowców w formie tzw. mock panelu, czyli ćwiczebnego posiedzenia zespołu ekspertów. Ich uczestnicy będą mogli wcielić się w role ekspertów oceniających wnioski.

W trakcie warsztatów będziemy pracować na dokumentacji autentycznych projektów złożonych niegdyś do NCN, których autorzy zgodzili się na ich wykorzystanie do celów szkoleniowych. Uczestnicy warsztatów wcielając się w rolę eksperta w praktyce zaobserwują, jak wygląda dobrze skonstruowany wniosek i dowiedzą się, jakich błędów unikać – podkreśla dr inż. Anna Koteja, koordynator dyscyplin NCN. – Nasze doświadczenia pokazują, że to wyjątkowa okazja do zdobycia dodatkowej perspektywy na proces pisania wniosku i jego oceny – dodaje.

Podczas Dni NCN w Bydgoszczy po raz pierwszy zostaną zorganizowane interaktywne warsztaty dotyczące zasad tworzenia planu zarządzania danymi, które pomogą uczestnikom skutecznie planować, gromadzić i udostępniać dane zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami FAIR.

W programie znalazły się tradycyjnie również warsztaty dla pracowników wspierających na co dzień naukowców w ubieganiu się o granty, pracujących w działach nauki lub oddelegowanych w jednostkach do obsługi administracyjnej. Opiekunowie projektów po stronie NCN podczas warsztatów omówią m.in. jak wygląda proces podpisywania umów, jakie są zasady realizacji projektów, raportowania rocznego i końcowego, jak wygląda kontrola projektu i jakie są zasady rozliczania grantów.
Gospodarzem tegorocznych Dni NCN jest Politechnika Bydgoska, we współpracy z Prezydentem Miasta Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Akademią Muzyczną im. Filipa Nowowiejskiego, Akademią Kujawsko-Pomorską, Bydgoską Szkołą Wyższą, Wyższą Szkołą Gospodarki, Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetem WSB Merito Bydgoszcz oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Wstęp na wydarzenia odbywające się pierwszego dnia NCN jest otwarty, na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Rozpoczęcie rejestracji jest planowane na 3 kwietnia. 

Dni NCN odbywają się od 2013 roku. Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Gdańsku i Białymstoku, a ostatnia – w 2023 roku we Wrocławiu.

Poprzednie edycje Dni NCN
Relacja z Dni NCN 2023 we Wrocławiu