4 października 2024 roku w Toruniu odbyło się IX Kujawsko-Pomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej poświęcone zagadnieniom zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Wydarzenie to, zorganizowane przez Toruńskie Stowarzyszenie „Współpraca”, Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „MOST” z Bydgoszczy, Fundację na Rzecz Rozwoju Psychiatrii Regionu Kujawsko – Pomorskiego im. dr Józefa Bednarza z Bydgoszczy, Kujawsko – Pomorską Filię Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przyciągnęło liczną grupę osób zainteresowanych tą tematyką.
Honorowy Patronat nad Forum objęli:
- Michał Sztybel – Wojewoda Kujawsko – Pomorski
- Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego
- Paweł Gulewski – Prezydent Miasta Torunia
- prof. Marek Adamski – JM Rektor Politechniki Bydgoskiej
- Oddział Kujawsko – Pomorski Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Prelegenci podczas swoich wykładów omówili następujące zagadnienia:
- „Przemoc w miejscu pracy” - dr hab. Dorota Karkowska, prof. UJ
- „Zjawiska psychopatologiczne w pracy zawodowej: mobbing, stalking, pracoholizm, zmęczenie przewlekłe” – dr hab. Elżbieta Kasprzak, prof. UKW
- „Ergonomia a stres w pracy: Jak środowisko pracy wpływa na nasze zdrowie psychiczne?" – dr inż. Agnieszka Goździewska – Nowicka
- „Wypalenie zawodowe” – prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz
Następnie odbyła się dyskusja panelowa z zaproszonymi gośćmi.
Tematyka Forum zwracała uwagę na znaczenie wsparcia społecznego w miejscu pracy, zarówno ze strony współpracowników, jak i przełożonych. Prelegenci zaprezentowali konkretne narzędzia i metody, które pracodawcy mogą wdrożyć w swoich organizacjach, aby poprawić zdrowie psychiczne pracowników. Mogą to być m.in. programy profilaktyczne, warsztaty, szkolenia dla przełożonych i pracowników.
Forum było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy dobrostanu psychicznego pracowników.