PL

EN

MOSTY – TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ
17 maja 2024

16-17 maja 2024 roku podczas konferencji MOSTY – TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ gościliśmy na Politechnice Bydgoskiej wybitnych polskich i zagranicznych konstruktorów i wykonawców mostów.

Celem Konferencji było spotkanie oraz integracja środowiska osób zajmujących się mostownictwem w Polsce i na świecie. Uczestnikami były osoby pracujące na wyższych uczelniach, w instytutach naukowych, samorządach oraz w przemyśle. Ważnym aspektem była wymiana doświadczeń między tymi środowiskami odbywająca się podczas wygłaszania referatów oraz w czasie dyskusji i rozmów. W obradach wzięło udział ponad 120 osób.

Prezentowane referaty dotyczyły nowoczesnych, nowatorskich rozwiązań stosowanych w polskim mostownictwie. Mowa była między innymi o zastosowaniu technik skanownia 3d w diagnostyce obiektów budowlanych oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji w predykcji opóźnień realizacji obiektów mostowych. Prezentowano także innowacyjne materiały stosowane w budowie mostów m.in. mosty z kompozytów GFRP, omówiono wykorzystanie recyklatów do budowy mostów oraz scharakteryzowano innowacyjne nawierzchnie betonowe na obiektach mostowych. 

Kolejne sesje dotyczyły historii mostownictwa, gdzie zaprezentowano historyczny most przez Amur w Chabarowsku, kolejowy most międzynarodowy przez rzekę Niagara wybudowany w latach 1870-73 przez Kazimierza Stanisława Gzowskiego polskiego inżyniera, budowniczego mostów, dróg, linii kolejowych i portów na terenie Kanady. Omówiono także historyczne i istniejące przeprawy mostowe w Toruniu. 

Burzliwą dyskusję wywołał referat dotyczący propozycji wyznaczania nośności użytkowej istniejących mostów i wiaduktów kolejowych. Mówiono także o ponadnormatywnych obciążeniach mostów w USA oraz wpływie pojazdów przeciążonych na mosty i nawierzchnie w Alabamie. Bydgoskim akcentem w tej sesji była prezentacja dotycząca wymiana wiaduktów w ciągu ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy.

W piątek rozpoczęto od kilku referatów dotyczących awarii mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. W kolejnej sesji prezentowane informacje dotyczące diagnostyki obiektów mostowych, poruszono także problematykę dotyczącą prefabrykacji w budownictwie.

Bardzo ważnym aspektem dla przedstawicieli firm z naszego regionu oraz dla przedstawicieli administracji rządowej i samorządu terytorialnego było zapoznanie się z aktualnymi trendami badawczo-rozwojowymi w kraju związanymi z budownictwem mostowym.

Udział w Konferencji był okazją do nawiązania nowych i ugruntowania istniejących już relacji między osobami ze świata nauki, techniki, przemysłu i administracji oraz zdobycia wiedzy i interesujących doświadczeń.

Konferencja zakończyła się życzeniami dla wszystkich mostowców z okazji Ich święta. Dzień mostowca obchodzony jest 18 maja, a patronem jest Święty Jan Nepomucen. Kolejna konferencja z tego cyklu planowana jest w 2026 roku.