PL

EN

Nagrody Marszałka Województwa 2024
13 czerwca 2024

12 czerwca 2024 roku w Toruniu miała miejsce XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszej uczelni.

Wyróżnienie w kategorii EDUKACJA otrzymali: mgr inż. Dominika Płaczek i dr inż. Paweł Maćkowiak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej PBŚ – za organizację II edycji konkursu ,,e-WIM – projektuj i buduj z nami pojazd elektryczny”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, jego celem jest rozwój zainteresowań młodzieży naukami ścisłymi i zachęcenie młodych ludzi do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich.

Nagrodę w kategorii OCHRONA ZDROWIA otrzymał dr hab. n. med. Maciej Harat z Wydziału Medycznego PBŚ, koordynator Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy – za optymalizację terapii nowotworów mózgu w oparciu o innowacyjne metody obrazowania. Dr Maciej Harat wprowadził do Polski innowacyjną terapię glejaków zmiennym polem elektrycznym, lecząc pierwszych chorych w kraju. Rozwinął w kraju program badawczy nad wykorzystaniem tego innowacyjnego leczenia - stereotaktycznej radiochirurgii i zmiennego pola elektrycznego. Na tę terapię otrzymał grant z USA i umożliwił czterdziestu pacjentom z Polski bezpłatnie skorzystanie z tej niezwykle kosztownej metody leczenia, która jest dokładniejsza i skuteczniejsza od dotychczas stosowanych metod i umożliwia zniszczenie części nowotworu niewidocznych w badaniach rezonansu.

Nagrodę w kategorii NAUKA, BADANIA NAUKOWE, POSTĘP TECHNICZNY otrzymał dr n. med. Adam Kowalewski z Wydziału Medycznego PBŚ, pracownik Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy – za opisanie cytologicznych cech metaplastycznego raka piersi zobrazowanych przy użyciu biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC).
Wyniki badań naukowych zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i stały się częścią standardów diagnostyki raka piersi, przyjętych do stosowania przez najlepsze światowe ośrodki onkologiczne. Wykazały także wysoką przydatność małoinwazyjnej biopsji (BAC) jako narzędzia do - nastręczającej szczególnych trudności - diagnostyki guzów ślinianki, które są w stanie imitować przerzuty innego nowotworu złośliwego do głowy i szyi. Dr Kowalewski współuczestniczył w określeniu prognostycznej roli nowego markera występującego u chorych na raka nerki, który w przyszłości może stać się kluczowym parametrem nowoczesnych terapii onkologicznych.

Gratulujemy nagrodzonym!

Fot. Szymon Zdziebło