PL

EN

Nowy rok z medycyną na Politechnice Bydgoskiej
02 października 2024

Politechnika Bydgoska 2 października 2024 roku, uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Po raz pierwszy w historii uczelni, wśród rozpoczynających kształcenie są studenci I roku kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym.  

Studia na Politechnice Bydgoskiej w roku akademickim 2024/2025 rozpocznie ponad 2000 „pierwszaków”.  Wśród nich jest 60 studentów kierunku lekarskiego. Podczas uroczystości inauguracyjnych przekazano sztandar Wydziałowi Medycznemu. 


Fakty związane z dobrym przygotowaniem organizacyjnym, kadrowym oraz infrastrukturalnym uczelni, wynikającym z troski o wysoką jakość kształcenia, obroniły się. Mamy medycynę na bydgoskiej uczelni. W obliczu tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii w wielu dziedzinach życia, także w medycynie, nikogo nie powinno dziwić, że lekarze na miarę XXI wieku są z Politechniki.  Jestem przekonany, że dyplom absolwenta studiów poszerzających klasyczne kształcenie medyczne o wiedzę i umiejętności związane z nowoczesnymi  technologiami, będzie stanowił dużą wartość dodaną u progu lekarskiej kariery – mówi prof. Marek Adamski, Rektor PBŚ.


Medycyna to ważny impuls do rozwoju uczelni i miasta. W przemówieniu inauguracyjnym, Rektor Politechniki zapowiedział kolejne kroki w rozwoju oferty dydaktycznej uczelni.

Chcemy i będziemy wzmacniać nasz interdyscyplinarny charakter o nowe dziedziny nauki i związane z tym nowe kierunki studiów. Mam nadzieję, że pierwsze decyzję z tym związane zapadną w ciągu najbliższych miesięcy. Zmiany są niezbędne  m. in. ze względu na zainteresowania i trendy wśród ludzi młodych, kompetencje jakich wymaga od nich dynamiczny rynek pracy czy w końcu zbliżający się niż demograficzny, który za kilka lat dotknie naszą i wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Pracujemy nad kierunkami studiów, w których chcemy wykorzystać potencjał współpracy naszych zootechników,  biologów, chemików i  agrotechnologów.  Doświadczenie naszych przyrodników, konstruktorów, architektów i projektantów chcemy wykorzystać tworząc studia związane z tzw. zieloną rewolucją technologiczną czy wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatu. Stawiamy także na rozwój szeroko pojętej informatyki i sztucznej inteligencji. Stąd, w ostatnim czasie, decyzje o wzmocnieniu kadrowym w tych obszarach i zaplanowane na najbliższy czas wielomilionowe inwestycje w nowoczesny sprzęt i laboratoria. Chcemy rozwijać także ofertę studiów medycznych i okołomedycznych – podkreślił Rektor PBŚ.


Inauguracja nowego roku akademickiego była także okazją do wręczenia nagród i wyróżnień najlepszym studentom i absolwentom. Odznaczenia państwowe wręczono natomiast pracownikom uczelni.