Politechnika Bydgoska z nowym prosektorium
01 października 2024

Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej ma nowe prosektorium. Za kilka dni odbędą się w nim pierwsze zajęcia anatomii prawidłowej. Oficjalnie otwarcie obiektu odbyło się 1 października 2024 roku.

Budynek przy ul. Szpitalnej w Bydgoszczy przeszedł gruntowny remont obejmujący przebudowę układu pomieszczeń oraz wymianę instalacji. Obiekt został wyposażony w nowoczesny sprzęt, w tym stół sekcyjny, basen formalinowy na zwłoki, myjnię chirurgiczną, myjnię ultradźwiękową, urządzenia sterylizacyjne, meble medyczne i narzędzia chirurgiczne. Modernizacja kosztowała uczelnię blisko 2 mln złotych.  Dzięki uruchomionemu na Politechnice Bydgoskiej programu świadomej donacji, w prosektorium znajdują się już odpowiednie preparaty formalinowe dla studentów.

- Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie prosektorium. Jest to miejsce, w którym umarli uczą żywych. Pierwsze zajęcia rozpoczną się tu w najbliższy piątek. Będą prowadzone przez doświadczoną kadrę anatomów w małych, kilkuosobowych grupach – mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, Dziekan Wydziału Medycznego PBŚ.

Uczelnia będzie realizować kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego. – Niebawem ruszymy z budową nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel pozyskaliśmy blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim przeznaczymy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowaliśmy w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, Prorektor ds. rozwoju.

Na pierwszym roku studiów na kierunku lekarskim naukę rozpoczęło 60 studentów.