PL

EN

Trwa otwarty nabór wniosków na Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB FENG)
13 czerwca 2023

W ramach działania Międzynarodowej Agendy Badawczej (MAB FENG) wspierane jest powstanie lub rozwój wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej zespołów i organizacji badawczych, w których możliwe będzie osiągnięcie doskonałości naukowej i międzynarodowej konkurencyjności badań.
Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzi Fundacja Nauki Polskiej.
CELE
Wsparcie projektów MAB ma umożliwić powstanie i rozwój w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej zespołów i organizacji badawczych, w których możliwe będzie osiągniecie doskonałości naukowej i międzynarodowej konkurencyjności badań. Wsparcie służyć ma wdrożeniu w Polsce najlepszych światowych praktyk w zakresie:

  • prowadzenia badań naukowych na najwyższym światowym poziomie, identyfikowania programów i tematów badawczych,
  • polityki personalnej,
  • zarządzania pracami B+R i komercjalizacji wyników prac B+R.

ADRESACI
Wnioskodawcami w działaniu MAB FENG są organizacje badawcze. 
Wnioskodawca wskazuje Głównego wykonawcę projektu – osobę posiadającą stopień naukowy, głównego autora i wykonawcę projektu działającego w instytucji wnioskodawcy, odpowiadającego za wszystkie prace merytoryczne projektu. Główny wykonawca projektu jest liderem jednego z zespołów badawczych. 
Agenda badawcza, wpisująca się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS), do rozwiązania określonego w niej problemu wymagać może pracy naukowców z różnych dziedzin i interdyscyplinarnego wkładu różnych grup badawczych. Z racji całościowego podejścia do zagadnienia, projekt MAB może więc uwzględnić np. komponent z udziałem naukowców specjalizujących się w badaniach społecznych czy humanistycznych.

FINANSOWANIE
W ramach działania MAB można otrzymać finansowanie na prace B+R, obejmujące badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe, realizowane we współpracy z co najmniej jedną, zagraniczną jednostką naukową i obejmujące zakres tematyczny mieszczący się w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS).
Finansowanie nie obejmuje badań podstawowych.
Całkowita wnioskowana kwota wsparcia przeznaczona na realizację projektu MAB nie może przekroczyć kwoty 30 mln PLN, w tym na projekty, których wnioskodawcy otrzymali certyfikat Seal of Excellence.
Całkowita wnioskowana kwota wsparcia przeznaczona na realizację projektu MAB w jednostce, która uzyska wsparcie w ramach konkursu Teaming of Excellence prowadzonego przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu Europa nie może przekroczyć kwoty równowartej 8 mln EUR (ok. 37 mln PLN).
Okres kwalifikowalności wydatków nie może być dłuższy niż do 31 grudnia 2029 r.

TERMINY
Najbliższy termin składania aplikacji (nabór 1/2023 i 2/2023): 31.05.2023 - 30.06.2023 do godziny 16.00 (GTM+1).
Uwaga:
Nabór nr 1/2023 skierowany jest do jednostek, będących koordynatorami konsorcjum, które uzyskało dofinansowanie lub Seal of Excellence w programie Teaming w ramach Horyzontu Europa (Program Pracy na lata 2021-2022), i które miały zostać centrum doskonałości w ramach programu Teaming lub w strukturze których miało powstać centrum doskonałości.

Nabór nr 2/2023 jest ogólnodostępny.
Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie Fundacji Nauki Polskiej.