Komentarz. Pismo PBŚ do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
03 września 2024

Niniejszym pragnę wyrazić niezadowolenie z treści Stanowiska Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 26 sierpnia 2024 roku w sprawie  uwzględnienia roli, znaczenia i pozycji ośrodków stołecznych Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Bydgoszczy i Torunia w hierarchii krajowej sieci osadniczej określonej w projekcie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

We wskazanym stanowisku, Sejmik przypisał szczególną rolę Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w realizacji  funkcji naukowej przez obie stolice regionu, pomijając dorobek oraz znaczenie bydgoskich uczelni publicznych w kształtowaniu potencjału akademickiego stolic województwa i regionu. Tym większe zdziwienie wzbudza fakt, że  stanowisko tej treści zostało przyjęte głosami części radnych wojewódzkich z okręgu bydgoskiego, w tym związanych bezpośrednio z tutejszym środowiskiem akademickim.

Pragnę przypomnieć, że to właśnie w Bydgoszczy kształci się największa liczba studentów w regionie. Funkcjonujące w mieście uczelnie publiczne realizują działalność naukowo-badawczą istotną dla otoczenia społeczno-gospodarczego w porównywalnej liczbie dyscyplin naukowych do toruńskiego ośrodka akademickiego.

Wyrażam nadzieję, że Sejmik Województwa w swojej działalności będzie w sposób należyty szanował i podkreślał rolę bydgoskich uczelni wyższych.

prof. dr hab. inż. Marek Adamski