PL

EN

Projekt PRIME – wsparcie komercjalizacji nauki
23 grudnia 2024

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza do udziału w projekcie grantowym PRIME. Projekt jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w partnerstwie z brytyjską organizacją Oxentia Ltd., działającą na polu przedsiębiorczości akademickiej.

Beneficjenci
Projekt PRIME jest skierowany do naukowczyń i naukowców pracujących w polskich organizacjach badawczych, którzy, tworząc zespoły projektowe, chcą zweryfikować potencjał rynkowy wyników swoich badań naukowych, a także opracować i wdrożyć najbardziej adekwatną ścieżkę ich komercjalizacji , w tym poprzez założenie spin-offu.


Cele
Projekt grantowy PRIME będzie wspierał zespoły w:
•    rozwoju umiejętności współpracy, komercjalizacji i prowadzenia biznesu;
•    identyfikacji i weryfikacji potrzeb rynkowych oraz gotowości rynkowej przedmiotu komercjalizacji;
•    opracowaniu najbardziej adekwatnej ścieżki komercjalizacji oraz jej wdrożeniu;
•    powiększaniu sieci kontaktów branżowych i tworzeniu strategicznych partnerstw;
•    zakładaniu i prowadzeniu spin-off.
 

Projekt PRIME podzielony jest na trzy Fazy:
Faza I (6 miesięcy): przeznaczona  jest na podniesienie kompetencji członków zespołu i wstępną weryfikację rynkową określonego przedmiotu komercjalizacji.
Faza II (12 miesięcy): poświęcona jest głównie pogłębionej weryfikacji rynkowej rozwiązania, opracowaniu rozwoju produktu i strategii komercjalizacji oraz poszukiwaniu odbiorcy.
Faza III (12 miesięcy): dedykowana jest dla spółek typu spin-off, które zawiązały się jako efekt  Fazy II. Spółki będą realizowały indywidualny plan rozwoju przedsiębiorstwa i produktu.
Pomiędzy Fazą I i II następuje proces selekcji.

Wnioskodawcami do Fazy I są organizacje badawcze, w ramach których do Projektu aplikują Zespoły projektowe złożone z: Lidera/-ki Naukowego/-ej, Lidera/-ki Biznesowego/-ej, Opiekuna/-ki Transferu Technologii. Zadania poszczególnych członków zespołu uzupełniają się i są realizowane we wzajemnej współpracy.
O dotację w działaniu PRIME ubiegać się mogą badaczki i badacze na każdym etapie kariery naukowej, również przed uzyskaniem stopnia naukowego. Wnioskodawcami do Fazy III są spółki założone jako efekt realizacji Projektu wdrażające strategię komercjalizacji opracowaną przez Zespół w ramach Fazy I i II.

Oferowane wsparcie
Uczestnicy Projektu będą mogli skorzystać z bogatej oferty szkoleniowo-warsztatowej, Bootcampu realizowanego w Polsce i Wielkiej Brytanii, mentoringu biznesowego i szytego na miarę doradztwa eksperckiego.
W ramach Projektu PRIME w Fazie I i II można otrzymać finansowanie na pokrycie kosztów czasu pracy związanego z realizacją zadań w Grancie (na podstawie godzinowej stawki jednostkowej) oraz kosztów delegacji (Faza II). W Fazie III można uzyskać wsparcie na realizację indywidualnego planu rozwoju produktu i spółki (pomoc de minimis).
Budżet naboru wniosków do Fazy I i II: 6 500 000 PLN
Termin naboru wniosków: 13.01.2025 – 13.02.2025 do godziny 16:00 Zakres tematyczny projektów, które mogą otrzymać finansowanie, nie jest ograniczony do poszczególnych dziedzin nauki, lecz odnosi się do priorytetów ujętych w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Uwaga:
Jeden Grant w ramach Fazy I i II może otrzymać finansowanie w maksymalnej wysokości 313 904 zł. Jeden Wnioskodawca, jako organizacja badawcza, może w ramach całego Projektu PRIME otrzymać wsparcie grantowe do limitu 942 060 zł. Środki są przyznawane w drodze konkursu maksymalnie na 18 miesięcy.

Dokumentacja konkursu dostępna na stronie FNP.
Informacji na temat konkursu udziela Centrum Nauki - Sekcja Pozyskiwania Projektów.
Kontakt: e-mail: nauka@pbs.edu.pl, tel. 52 340 87 84.