PL

EN

To już pewne - w październiku rusza kształcenie medyków
28 czerwca 2024

Pierwsi studenci kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym PBŚ rozpoczną kształcenie w październiku 2024 roku. Ministrowie Zdrowia i Nauki wydali wspólne oświadczenie w tej sprawie.

Wydanie oświadczenia poprzedziło spotkanie ministrów z przedstawicielami Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która w ostatnich tygodniach kontrolowała stan przygotowań Politechniki Bydgoskiej oraz innych uczelni do kształcenia na kierunku lekarskim. W wydanym przez ministrów oświadczeniu czytamy:

Zgodnie z ustaleniami, Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska, które zamierzają rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 mają zostać ujęte w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim.

- Stanowisko Ministra Nauki oraz Ministry Zdrowia jest konsekwencją bardzo dobrego przygotowania uczelni pod względem organizacyjnym, kadrowym i infrastrukturalnym do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim. Fakty obroniły się wobec często nieuprawnionych i bezpodstawnych opinii, które w ostatnim czasie kierowano pod względem uczelni w kontekście przygotowań do kształcenia medyków. Od samego początku stawiamy na jakość oraz tworzenie liczącego się ośrodka w zakresie nauk medycznych – mówi prof. Marek Adamski, Rektor Politechniki Bydgoskiej. 

Przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego rozpoczęły się w lutym 2023 roku. Dziesięć miesięcy później w strukturach uczelni powstał Wydział Medyczny. Działalność rozpoczęła Rada Naukowa, powołano także Komisję Bioetyczną oraz dostosowano  program studiów do aktualnego standardu kształcenia. Grupy kliniczne będą liczyły od 2 do maksymalnie 4 studentów. Uczelnia zabezpieczyła zaplecze szpitalne. Studenci zdobywać będą wiedzę i praktykę m.in. w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy czy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy, który decyzją władz miasta i bydgoskich radnych zostanie przekazany na własność uczelni. Na terenie szpitala trwa remont prosektorium anatomii prawidłowej. Docelowo, uczelnia wybuduje nowoczesny budynek, w którym znajdą się centrum symulacji medycznych, rozbudowane prosektorium oraz zaplecze dydaktyczne. Na ten cel pozyskano blisko 70 milionów złotych, a kilka tygodni temu kolejne 9,5 miliona złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim.

- Jako uczelnia na przestrzeni lat zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby Bydgoszczy i regionu. Tak jest również w przypadku medycyny. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zrobiliśmy coś, co dla wielu wydawało się na pierwszy rzut oka niemożliwe. Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w utworzenie kierunku lekarskiego. Za ciężką pracę dziękuję całemu zespołowi pracowników PBŚ pod kierownictwem prof. Szymona Różańskiego. Dziękuję władzom i pracownikom Wydziału Medycznego. Serdeczne podziękowania składam także władzom Bydgoszczy, bydgoskim posłom i samorządowcom oraz dyrekcji naszych partnerskich szpitali i placówek medycznych – mówi prof. Marek Adamski, Rektor PBŚ.