Amerykańscy studenci poznają region
08 czerwca 2016

W dniach 4-5 czerwca Dział Współpracy Międzynarodowej UTP pokazał studentom z Uniwersytetu Delaware piękno naszego regionu. 4 czerwca wybraliśmy się do Torunia, w którym nasi goście zobaczyli pozostałości liczącej kilkaset lat średniowiecznej architektury miasta, słynny pomnik Kopernika, a także odbyli spacer nadwiślańskim bulwarem. Jednakże największy entuzjazm pojawił się podczas wizyty w Muzeum Toruńskiego Piernika. Radość amerykańskiej młodzieży wynikała nie tylko z faktu szansy na degustację smakołyków, ale także z praktycznej możliwości poznania techniki tworzenia tych toruńskich rarytasów. W trakcie zwiedzania Torunia nasi goście skosztowali także pierogów, które również przypadły im do gustu.

5 czerwca młodzi Amerykanie zwiedzali bydgoskie śródmieście oraz starówkę. Mieli szansę zobaczyć, jak wygląda polski jarmark i kupić przy okazji trochę pamiątek. Pożyteczną i zabawną lekcją była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie każdy ze studentów przygotował samodzielnie kostkę mydła. Rejs statkiem po Brdzie był zwieńczeniem bliższego poznawania Bydgoszczy. W podbydgoskiej Stopce Amerykanie mieli okazję zobaczyć jak wygląda barbecue. Na koniec odbyło się zwiedzanie schronu przeciwatomowego z czasów zimnej wojny. Ta lekcja historii uświadomiła amerykańskiej młodzieży, że nasze kraje nie zawsze żyły w zgodzie i harmonii. Studenci z USA podkreślali, iż Kujawsko-Pomorskie ma bardzo wiele do zaoferowania turystom i jest pięknym regionem.