DIAGNOSTYKA 2020 Hybrydowe multimedialne sceny mobilne
16 grudnia 2020

15-16 grudnia 2020 roku w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa „DIAGNOSTYKA 2020 Hybrydowe multimedialne sceny mobilne”.

Jest to kontynuacja serii międzynarodowych konferencji „DIAGNOSTYKA” organizowanych przez pracowników Katedry Eksploatacji Maszyn i Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy.

Konferencja ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbyła się w formule konferencji zdalnej realizowanej na platformie MSTeams.

W pierwszym dniu obrad konferencji odbyły się prezentacje artykułów ogólnie pojętego zakresy diagnostyki maszyn. Diagnostyka techniczna pozwala określić aktualny stan techniczny obiektów mechanicznych, co przekłada się w praktyce przemysłowej na uzyskanie znacznych oszczędności materiałowych i finansowych. Głównymi tematami konferencji były postępy w testowaniu maszyn wspierane przez techniki wirtualne, systemy diagnostyczne i ich aplikacje, prezentacja wyników badań i ich aplikacji.
Drugiego dnia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się na spotkaniu panelowym z zagadnieniami związanym z projektem badawczym POIR.04.01.04-00-0045/17 - Hybrydowe multimedialne sceny mobilne szansą na innowację przełomową (http://mobilestage.utp.edu.pl).

Poruszane zagadnienia dotyczyły:

• weryfikacji modeli wirtualnych w aspekcie doboru materiałów konstrukcyjnych, sposobu ich łączenia i pojawiania się lokalnych naprężeń zmęczeniowych,
  • analizy efektywności funkcjonalnej i ekonomicznej HMSM, jej bezpieczeństwo oraz analizy ryzyka technicznego,
  • optymalizacji konstrukcji HMSM pod względem obciążeń, zastosowanych materiałów oraz newralgicznych punktów, w których mogłyby wystąpić spiętrzenia naprężeń.

W konferencji wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, w tym przedstawiciele różnych uczelni z Polski i z zagranicy: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku EAFIT University, Facoulty of Mechanical Engineering, Colombia; South Ural State University, Department of Automated Mechanical Engineering, Chelyabinsk, Russia; Khmelnitsky National University, Ukraine; Lviv Polytechnik National University, Ukraine; University of Zagreb, Faculty of Mechanical Engineering and Naval Architecture, Croatia; Vytautas Magnus University Agriculture Academy, Lithuania; Belarusian National Technical University, Minsk, Belarus; Lviv National Agricultural University, Faculty of Mechanization and Power Engineering, Ukraine.

Komitet organizacyjny konferencji:
dr inż. Tomasz KAŁACZYŃSKI; dr inż. Marcin ŁUKASIEWICZ; dr inż. Michał LISS; dr inż. Sylwester BOROWSKI; dr inż. Joanna WILCZARSKA; mgr inż. Ewa KULIŚ