Komunikat dotyczący funkcjonowania uczelni
10 kwietnia 2020

Zgodnie z wydanymi zaleceniami z dnia 9 kwietnia 2020 r. przedłużony został czas zawieszenia zajęć dydaktycznych realizowanych na terenie uczelni.

Tym samym na naszej uczelni nadal obowiązuje wcześniejsze zarządzenie Rektora nr Z.110.2019.2020 z 11. marca 2020 r. przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wśród społeczności akademickiej UTP.

W związku z powyższym, uczelnia od 14 kwietnia 2020 r. działa (tak jak do tej pory) w trybie ograniczonego funkcjonowania, co oznacza, że do odwołania:

• zajęcia dydaktyczne realizowane są w formie zdalnej,
  • pracownicy administracyjni, na terenie uczelni pełnią dyżury w zakresie niezbędnym do zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania a pozostali pracownicy administracyjni pracują w formie zdalnej,
  • nauczyciele akademiccy pracują w formie zdalnej,
  • wstrzymane jest kwaterowanie studentów w akademikach.

Jednocześnie informujemy, że studenci mogą kontaktować się z dziekanatami mailowo i telefonicznie (informacje o dyżurach, telefonach, adresach mailowych można znaleźć na stronie UTP i stronach poszczególnych wydziałów). Wnioski o zapomogi oraz stypendia są rozpatrywane na bieżąco i pod koniec kwietnia zostaną wypłacone. Zajęcia, które nie mogą być realizowane w formie zdalnej będą zrealizowane po odwieszeniu zajęć dydaktycznych na terenie uczelni. Termin odwieszenia zajęć zależy od decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ponadto zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami sanitarno-epidemiologicznymi na terenie uczelni jest obowiązek zakrywania nosa i ust maseczkami. Szczegółowy zakres zaleceń podany jest na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

Dla pełnej informacji, funkcjonowanie Uczelni od dnia 11 marca 2020 r. regulują poniższe akty prawne:

• zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 110.2019.2020 z dnia 11 marca 2020 r. do odwołania zawieszona jest realizacja zajęć dydaktycznych na terenie Uniwersytetu, ograniczone do minimum są bezpośrednie kontakty pracowników w pracy, komunikacja pomiędzy pracownikami i studentami zalecana jest w formie mailowej i telefonicznej, wprowadzona została możliwość pracy zdalnej, …
  • zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 marca 2020 r., elektroniczne legitymacje studenckie (ELS), których ważność została potwierdzona w pierwszym semestrze roku akademickiego 2019/2020, zachowują ważność do dnia 31maja 2020 r., bez konieczności potwierdzenia ich ważności.
  • zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 113.2019.2020 z dnia 13 marca 2020 r. mieszkańcy Domów Studenta UTP musieli opuścić akademiki do dowołania.
  • zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 marca 2020 r., w okresie od dnia 18 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie uczelni nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki przez ograniczenie obowiązku świadczenia pracy przez pracowników uczelni na ich terenie, z wyłączeniem przypadków gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni.
  • zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 118.2019.2020 z dnia 23 marca 2020 r. wprowadza się kształcenie zdalne na UTP do odwołania.
  • zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 marca 2020 r., w okresie od dnia 26 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie uczelni nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki przez: zawieszenie kształcenia na studiach, na studiach podyplomowych, innych formach kształcenia. Jednocześnie ogranicza się obowiązek świadczenia pracy przez pracowników uczelni na jej terenie, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni. Jednocześnie na uczelniach, które dysponują infrastrukturą i oprogramowaniem umożliwiającym prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość maja za zadanie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem tych metod i technik niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie danego kształcenia.
  • 27 marca 2020 r. wprowadzone zostały rekomendacje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie kształcenia prowadzonego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w tym możliwość realizowania zdalnych obron prac dyplomowych i przeprowadzania egzaminów, określono prawa i obowiązki studenta oraz nauczyciela akademickiego, sposobów oceniania i rozliczania zajęć przebieg procesu dyplomowania.

Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji rekomendujemy śledzenie strony internetowej UTP oraz informacji umieszczanych w mediach społecznościowych UTP.