Nagrody dla wynalazków naukowców UTP
22 czerwca 2020

Zakończyła się XIII edycja Międzynarodowych Targów i Konkursu Wynalazków i Innowacji - INTARG®2020 Online „Innowacje motorem gospodarki”.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy odbyła się w formule online, stwarzającej w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemiologicznego unikalną możliwość prezentacji i promocji wynalazków i innowacji na forum międzynarodowym. Niezależnie od nowej formuły, również w tym roku autorzy najlepszych rozwiązań otrzymali cenne referencje w postaci nagród i wyróżnień przyznawanych przez międzynarodowe jury w ramach konkursu INTARG®.
Główny patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju. Międzynarodowymi patronami Targów to: Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazców IFIA i Światowe Stowarzyszenie Własności Intelektualnej WIIPA. Współgospodarzem wydarzenia było Miasto Katowice. Główny partner medialny „The Invention Magazine”.

Wynalazki naszych naukowców otrzymały najwyższej rangi nagrody i wyróżnienia:

• Medal platynowy Intarg2020, Dyplom Ministra Funduszy Rozwoju i Polityki Regionalnej oraz Nagroda Prezesa Urzędu Patentowego RP dla zgłoszenia patentowego pn.: „Sposób otrzymywania nanokompozytów poli(chlorek winylu) grafen o zwiększonej dyspergowalności nanonapełniacza”. Autorzy: mgr inż. Sławomir Wilczewski, dr inż. Katarzyna Skórczewska, mgr inż. Krzysztof Lewandowski, dr inż. Joanna Szulc, dr hab. inż. Jolanta Tomaszewska, prof. uczelni.
  • Złoty medal Intarg2020, Wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Puchar Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dla wynalazku: „UTP Profesor Jerzy” - polska odmiana doniczkowej odmiany chryzantemy (Chrysanthemum x grandiflorum /Ramat./ Kitam.). Autorki: dr inż. Natalia Miler i dr inż. Anita Woźny.
  • Medal Srebrny Intarg2020 za know-how i prototyp pn.: „Efektywna wysokotemperaturowa głowica robocza do urządzeń pracujących w technologii Fused Filament Fabrication (FFF). Autorzy: dr inż. Piotr Czyżewski, mgr inż. Dawid Marciniak, dr inż. Dariusz Sykutera, prof. uczelni, prof. dr hab. inż. Marek Bieliński, dr inż. Piotr Szewczykowski.
  • Medal Złoty Intarg2020 za zgłoszenie patentowe UP RP pn. Trenażer wybranych zabiegów przezskórnych na sercu. Autorzy: dr hab. inż. Bogdan Ligaj, prof. uczelni, Katarzyna Kalczyńska.
  • Medal Brązowy Intarg2020 za zgłoszony wzór użytkowy pn. Zbiornik na wodę opadową z mechanicznym wskaźnikiem poziomu. Autorzy: dr hab. inż. Edward Wilczewski, prof. uczelni, mgr inż. Łukasz Wilczewski, mgr Mateusz Józefowicz.
  • Medal Srebrny Intarg2020 za zgłoszony patent pn. Sposób otrzymywania pędów przybyszowych kaktusa Astrophytum myriostigma 'Fukuryu Hakuyo' pochodzących z kultur in vitro. Autorzy: dr hab. Justyna Lema-Rumińska, prof. uczelni, mgr inż. Krzysztof Pietrzykowski.

Ponadto jako uczelnia zostaliśmy wyróżnieni dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka za szczególną aktywność w zakresie promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz za uzyskane dyplomy i wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją swoich wynalazków w 2019 roku na międzynarodowych targach wynalazczości. Wyróżnienie dotyczy nagradzanych wynalazków naszych naukowców prezentowanych na targach międzynarodowych w roku 2019:

• Zgłoszenie patentowe pn.: Reaktor plazmy nietermicznej wyładowań barierowych do dezynfekcji i/lub sterylizacji produktów pochodzenia biologicznego. Autorzy: dr hab. inż. Jan Mućko, prof. uczelni, dr hab. inż. Dariusz Pańka, prof. uczelni, dr hab. inż. Piotr Domanowski, prof. uczelni, dr inż. Sławomir Bujnowski.
  • Za patent pn.: Mobilny rejestrator EKG oparty na LoRa. Autorzy: mgr inż. Sandra Śmigiel, dr hab. inż. Tomasz Andrysiak, dr inż. Damian Ledziński.
  • Za know how pn.: Platforma i sposób strumieniowania wideo w sieciach komórkowych 4G, 5G z zastosowaniem transmisji wielościeżkowej świadomej kontekstu – dla urządzeń bezzałogowych. Autorzy: mgr inż. Adam Flizikowski, dr inż. Łukasz Zabłudowski, Tomasz Olejniczak.
  • Za zgłoszenie patentowe pn.: Trenażer wybranych zabiegów przezskórnych na sercu. Autorzy: dr hab. inż. Bogdan Ligaj, prof. uczelni, Katarzyna Kalczyńska.
  • Zgłoszenie patentowe pn.: System lądowisk dla autonomicznych dronów . Autorzy: dr hab. inż. Piotr Cofta, prof. uczelni, dr inż. Damian Ledziński, mgr inż. Sandra Śmigiel, Agata Dunisławska, Maciej Gniadek.
  • Know How pn.: Fleezer - sposób i platforma sprzętowo-programowa do strumieniowania wideo dla sieci bezprzewodowych 3G, 4G, 5G, z wykorzystaniem protokołów wielościeżkowych zwłaszcza dla platform bezzałogowych. Autorzy: mgr inż. Adam Flizikowski, dr inż. Łukasz Zabłudowski Tomasz Olejniczak.
  • Za prototyp: Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych (wspólny z UKW w Bydgoszczy): Autorzy: prof. dr hab. Józef Flizikowski (UTP), mgr inż. Michał Bogdański, mgr inż. Mariusz Lenc, dr hab. inż. Marek Macko prof. UKW.

Szczegóły na stronie.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!