Pół tysiąca przyłbic z UTP
03 kwietnia 2020

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy wykorzystując potencjał naukowy i technologiczny od tygodnia produkuje przyłbice ochronne, by wesprzeć regionalną służbę zdrowia i służby publiczne w walce z koronawirusem.

Przyłbice są wycinane na ploterach laserowych i ręcznie składane. Równolegle uzupełnieniem tej produkcji jest druk 3D. Do 2 kwietnia wyprodukowano 535 specjalistycznych masek ochronnych, które zostały przekazane bydgoskim szpitalom: Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 1 im. dr. A. Jurasza, Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 2 im. dr. J. Biziela, Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. E. Warmińskiego, Wojewódzkiemu Szpitalowi Dziecięcemu, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, 10. Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu oraz Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Pulmunologii, a także szpitalom w Grudziądzu, Toruniu, Nakle nad Notecią, Chełmnie i Żninie.

Obecnie produkujemy dziennie 100-120 sztuk. Jest to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników UTP oraz wsparciu regionalnych firm, które dostarczyły materiał i pomagają w cięciu elementów. Przyłbice na bieżąco są przekazywane szpitalom i jednostkom służby zdrowia, które zgłaszają do nas swoje zapotrzebowanie – mówi dr inż. Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.

Nasza uczelnia na początku planowała wyprodukować około 1500 specjalistycznych masek, tak bardzo potrzebnych pracownikom medycznym stojącym na pierwszej linii walki z pandemią.

Produkcja przyłbic jest możliwa dzięki ogromnej życzliwości firmy Inline Poland z Murowanej Gośliny oraz Kolbud z Bydgoszczy, które nieodpłatnie przekazały folię, a bydgoskie agencje reklamowe Replika i VST pomagają w cięciu. W akcję włączył się Bydgoski Klaster Przemysłowy. Do wspierających przedsięwzięcie #UTPdlaSzpitali dołączyły sieci sklepów ALDI Polska i Lidl Polska zapewniając kartony do pakowania i wysyłki. Pomoc, jaką otrzymujemy jest coraz większa i będziemy produkowali te przyłbice do zakończenia epidemii. Wszystkim zaangażowanym firmom i osobom serdecznie dziękujemy – dodaje rzecznik UTP.

{gallery}galerie/utpdlaszpitali{/gallery}

Galeria do pobrania: UTPdlaSZPITALI