Rektor o akcji #UTPdlaSzpitali
19 kwietnia 2020

Szanowni Państwo,

na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym Zespół pracowników i studentów rozpoczął prace mające na celu wspomaganie ochrony osobistej, przede wszystkim, pracowników służby zdrowia i pracowników instytucji publicznych narażonych na bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Od 26 marca rozpoczęliśmy produkcję przyłbic ochronnych w oparciu o konstrukcję eliminującą wolny i mało efektywny druk 3D. Zaproponowana konstrukcja umożliwiła zastosowanie w produkcji przyłbic szybkiej i wydajnej technologii wycinania laserowego, termoformowania profilu szyb przyłbic, a następnie montaż, który sprowadza się do zaciskania nap i nitowania elementów w całość.

Stały Zespół zajmujący się produkcją przyłbic to: Angela Andrzejewska, Franciszek Bromberek, Maciej Gniadek, Michał Grzybowski, Paweł Idrian (student UTP), Damian Ledziński, Aleksandra Lewandowska, Łukasz Olszewski, Natalia Pieniek-Gniadek (studentka UTP), Jarosław Stępnakowski, Jakub Mikołajczak – Radny Miasta. Zespół wspierany jest przez Ewę Adamowicz, Michalinę Garnik (studentka UTP), Adriannę Zakrzewską (studentka UMK) oraz żołnierzy 8 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju, którzy pomagają nam w montażu i w transporcie.

Obecnie produkujemy dziennie około 300-350 sztuk. Od początku akcji #UTPdlaSzpitali (od 26 marca) do dziś Zespół wyprodukował i przekazał szpitalom, przychodniom i instytucjom publicznym całego regionu kujawsko-pomorskiego ponad 3000 przyłbic ochrony osobistej.

Produkcja przyłbic jest możliwa dzięki ogromnej życzliwości firmy Inline Poland z Murowanej Gośliny, Kolbud, Miko Pac i KGL S.A, które nieodpłatnie przekazały folię, a agencje reklamowe Replika i VST z Bydgoszczy pomagają w cięciu. W akcję włączył się Bydgoski Klaster Przemysłowy. Do wspierających akcję #UTPdlaSzpitali dołączyły sieci sklepów ALDI Polska i Lidl Polska zapewniając kartony do pakowania i wysyłki.

Za inicjatywę i zaangażowanie w tę akcję wspierającą przede wszystkim pracowników służby zdrowia pragnę wszystkim serdecznie podziękować i życzyć zdrowia.

Zachęcam także innych do wykazania kreatywności i przedsiębiorczości w podejmowaniu różnych działań i inicjatyw w walce z pandemią koronawirusa. Obszarów i możliwości jest dużo, a przecież posiadamy ogromny potencjał.

Tomasz Topoliński

{gallery}galerie/utpdlaszpitali2{/gallery}