Wizyta Jarosława Gowina na UTP
06 lipca 2020

2 lipca 2020 roku naszą uczelnię odwiedził były minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin wraz z Adamem Banaszakiem, szefem bydgoskich struktur Porozumienia.

Głównym powodem wizyty było zainteresowanie stanem prac nad uruchomieniem respiratora CoViVentilUCM01. Jarosław Gowin spotkał się z całym zespołem pracującym nad respiratorem. Konstruktorzy przedstawili najważniejsze założenia będące podstawą zbudowania respiratora oraz zademonstrowali pracę respiratora z wykorzystaniem fantomu medycznego symulującego ciężkie zapalenie płuc będące skutkiem zakażenia koronawirusem COVID-19. W rozmowie twórcy respiratora przedstawili plan dalszych prac zmierzających do uruchomienia produkcji i wprowadzenia do obrotu aparatu jako respiratora ratującego życie w sytuacji ostrej niewydolności oddechowej wywołanej COVID-19. Jarosław Gowin z uznaniem odniósł się do projektu i zaangażowania zespołu w budowę respiratora zachęcając do sfinalizowania prac.

Na zakończenie spotkania Jarosław Gowin podziękował Rektorowi, prof. Tomaszowi Topolińskiemu za wieloletnią współpracę i duży wkład w rozwój uczelni, co zaowocowało przede wszystkim pozyskaniem środków finansowych i rozpoczęciem trzech inwestycji oraz wypracowaniem pozycji, dzięki której UTP ma dobrą opinię w Ministerstwie.

{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2020/gowinrespirator{/gallery}