PL

EN

Nowe kierunki studiów na Politechnice Bydgoskiej
29 maja 2023

Politechnika Bydgoska przygotowała 8 nowych kierunków studiów. Wśród nich są m.in. AGROTECHNOLOGIA, ZOOFIZJOTERAPIA I PIELĘGNACJA ZWIERZĄT czy ZARZĄDZANIE W SPORCIE. Uczelnia kształcić będzie także na unikatowym kierunku TELEKOMUNIKACJA I TECHNOLOGIE INTERNETU RZECZY.

Politechnika Bydgoska, jako druga uczelnia publiczna w kraju, zaoferuje studia I stopnia na kierunku związanym z INTERNETEM RZECZY. Program kształcenia obejmuje m.in. projektowanie i programowanie inteligentnych urządzeń, technologie chmurowe czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych z urządzeń IoT. - Cechą szczególną kierunku jest jego praktyczny charakter, a tym samym około 345 godzin zajęć projektowych i ponad 1200 godzin ćwiczeń laboratoryjnych - mówi mgr inż. Gracjan Kątek z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.

Dwa kierunki przygotował Wydział Rolnictwa i Biotechnologii. Pierwszym z nich jest AGROTECHNOLOGIA. To propozycja, która umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. w zakresie najnowszych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej. - Kierunek łączy przyrodnicze podstawy rolnictwa zrównoważonego z elementami współczesnych rozwiązań i technologii z agrochemii, agronomii, agrobiznesu czy agrotroniki. Studenci przejdą także certyfikowany kurs pilota dronów, coraz częściej stosowanych w rolnictwie - mówi dr hab. inż. Lech Gałęzewski, prof. PBŚ. 

Kolejną nowością jest PROJEKTOWANIE ŻYWNOŚCI NISKOPRZETWORZONEJ. - To kierunek pozwalający uzyskać kompetencje związane z produkcją  żywności w zgodzie z aktualnymi trendami ekologii i zdrowego odżywiania. Studia obejmują także zagadnienia z zakresu nowoczesnego opakowalnictwa oraz prezentacji wizualnej produktów spożywczych - wyjaśnia dr inż. Katarzyna Sadowska z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii.

ZOOFIZJOTERAPIA I PIELĘGNACJA ZWIERZĄT to nowa odsłona dotychczasowej Zoofizjoterapii, kierunku cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród studentów z całej Polski. Oprócz wiedzy z zakresu rehabilitacji zwierząt, studenci zdobędą także kompetencje do świadczenia, coraz bardziej popularnych, usług groomerskich. - Wraz ze zmianą programu i zmianą nazwy, kierunek zyskał także profil praktyczny. Oznacza to m.in. wydłużony okres praktyk zawodowych w wymiarze 720 godzin umożliwiających zdobycie doświadczenia pod okiem profesjonalistów - mówi dr inż. Natasza Święcicka, prof. PBŚ z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. 

Nowy kierunek pojawi się także na Wydziale Zarządzania. Powstał, by w biznesie i zawodowej karierze łączyć wiedzę, umiejętności oraz sportowe pasje. Studenci ZARZĄDZANIA W SPORCIE będą mogli wybrać spośród dwóch specjalności – menedżer sportu oraz marketing w sporcie. - Nasi przyszli absolwenci zdobędą umiejętności potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy pracy w klubach i organizacjach sportowych. Elastyczna formuła studiów umożliwi także łączenie nauki ze sportową aktywnością. Studentom zaoferujemy nową infrastrukturę Akademickiego Centrum Sportu z wielofunkcyjną halą z boiskami do koszykówki, siatkówki, futsalu oraz siłownią, ścianką wspinaczkową, salami do fitnessu czy tańca - wyjaśnia dr hab. Marcin Skinder, prof. PBŚ.

Politechnika Bydgoska przygotowała także nowości w ofercie studiów podyplomowych.
Uczelnia chce uruchomić  kształcenie na kierunku PRZETWÓRSTWO I RECYKLING TWORZYW SZTUCZNYCH. Do listy „podyplomówek” dołączają także kierunki okołomedyczne takie jak ZARZĄDZANIE W OCHRONIE ZDROWIA czy SPECJALISTA DS. ZARZĄDZANIA REHABILITACJĄ

- Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną. Nasze nowe propozycje studiów łączą wiedzę ekspercką z umiejętnościami praktyków. Wraz z każdym nowym kierunkiem powiększa się grono przedsiębiorstw i instytucji, z którymi wspólnie kształcimy naszych studentów. Zapraszam na Politechnikę Bydgoską, po wiedzę i doświadczenie – mówi dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.