PL

EN

STEP w obszarze biotechnologii. Ogłoszenie o naborze wniosków FENG.05.01-IP.01-001/25
24 lipca 2025
Grafika przedstawia logotyp Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Komisja Europejska uruchomiła nową inicjatywę STEP. W jej ramach Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs. 300 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przeznaczono na projekty B+R w obszarze biotechnologii.

Biotechnologia - obszary
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia tej inicjatywy, biotechnologię należy rozumieć jako „zastosowanie nauki i technologii do organizmów żywych, a także ich części, produktów i modeli w celu zmiany żywych lub nieżywych materiałów do tworzenia wiedzy, towarów i usług”. 
Szczegółowy, zamknięty katalog technologii istotnych dla STEP wskazano w Wytycznych Komisji Europejskiej. Umieszczono tu takie obszary, jak: DNA/RNA; białka i inne cząstki; kultury komórkowe i tkankowe oraz inżynieria tkankowa i komórkowa; techniki procesów biotechnologicznych; geny i wektory RNA; bioinformatyka oraz nanobiotechnologia. Listę uzupełniają leki zawarte w unijnym wykazie produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu oraz ich składniki.

Technologie krytyczne w dwóch ścieżkach
Technologie krytyczne oraz technologie ich łańcuchów wartości rozwijane będą w ramach projektów badawczo-rozwojowych, obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo tylko prace rozwojowe, dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w dwóch ścieżkach:
Ścieżka A – dla projektów badawczo-rozwojowych, które wnoszą na rynek wewnętrzny UE innowacyjny lub najnowocześniejszy lub przełomowy element o znaczącym potencjale gospodarczym (wymagana jest kombinacja co najmniej dwóch z tych elementów),
Ścieżka B – dla projektów badawczo-rozwojowych, które przyczyniają się do ograniczania lub zwalczania strategicznej zależności Unii.

W naborze NCBR o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja z innymi przedsiębiorstwami, organizacjami badawczymi lub organizacjami pozarządowymi, które prowadzą działalność w obszarze biotechnologii. W przypadku projektu realizowanego w konsorcjach może wziąć w nim udział maksymalnie 3 członków konsorcjum. Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo. Wdrożenie wyników prac B+R może być sfinansowane wyłącznie ze środków własnych.

Organizacja badawcza i organizacja pozarządowa mogą być wyłącznie konsorcjantem.
Projekt może obejmować badania przemysłowe i prace rozwojowe albo tylko prace rozwojowe.
Budżet naboru to łącznie 300 mln zł (150 mln zostanie przeznaczonych na Ścieżkę A oraz drugie tyle – na Ścieżkę B).
Organizacje badawcze w ramach swojej działalności niegospodarczej uzyskują wsparcie bez pomocy publicznej.
Nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów. Terminy
1.    Ścieżka B (Strategiczna niezależność) potrwa do 29 sierpnia 2025 r. (do godz. 16:00),
2.    Ścieżka A (Innowacyjność) potrwa do 5 września 2025 r. (do godz. 16:00).

Więcej informacji
•    na stronie NCBR
https://www.gov.pl/web/ncbr/platforma-konkursowa#/ncbr?sort=announcementDate,desc&description=step&currentPage=0&limit=10);
•    na stronie poświęconej Platformie STEP
https://strategic-technologies.europa.eu/index_en

Informacji na temat konkursu udziela Centrum Nauki - Sekcja Pozyskiwania Projektów.
Kontakt: e-mail: nauka@pbs.edu.pl, tel. 52 340 87 84.