PL

EN

Badania nad międzypokoleniowym oraz wielopokoleniowym fenotypowym i epigenetycznym efektem stymulacji in ovo zarodka kury

Nr umowy o dofinansowanie:
2020/37/B/NZ9/00497
Nazwa programu:
Opus 19
Wartość projektu:
2 777 268,00
Okres realizacji:
2021-02-01 - 2025-01-31
Kierownik projektu:
dr hab. Ewa Grochowska, prof. PBŚ
Cel projektu:

Pierwszym celem tego projektu jest przeanalizowanie, czy zmiany epigenetyczne, które zostały nabyte w jednym pokoleniu, w wyniku prenatalnego wpływu in ovo na rozwój embrionalny i długofalowy rozwój poembrionalny, może być stabilnie dziedziczone i rozmnażane w przyszłych pokoleniach. Drugim celem jest zbadanie fizjologicznego znaczenia dziedziczenie międzypokoleniowe i międzypokoleniowe. Ostatecznym celem jest identyfikacja mechanizmów molekularnych za tego rodzaju przekazywaniem informacji przy użyciu wysoce informacyjnego podejścia multiomicznego.

Opis projektu:

Termin „modyfikacje epigenetyczne” dotyczy modyfikacji fenotypowych u osobnika powodowanych przez mechanizmy niezwiązane ze zmianami w sekwencji DNA. U kręgowców kluczowe etapy przeprogramowania epigenetycznego występują we wczesnej embriogenezie i rozwoju komórek rozrodczych. Postawiliśmy hipotezę, że jednokrotna iniekcja in ovo zarówno synbiotyku, jak i choliny, substancji biologicznie czynnych, może stymulować rozwój zarodkowy i mieć długotrwałe działanie na fenotyp kurczęcia (na zdrowie przewodu pokarmowego, układu immunologicznego, wydajność, śmiertelność i cechy fizjologiczne). Postawiliśmy również hipotezę, że zmiany epigenetyczne, które zostały nabyte w jednym pokoleniu, w wyniku wpływu iniekcji in ovo na embrionalny i długoterminowy rozwój postembrionalny, mogą zostać trwale odziedziczone i propagowane w przyszłych pokoleniach. Podstawowym celem projektu jest analiza, czy zmiany epigenetyczne, które zostały nabyte w jednym pokoleniu, w wyniku wpływu iniekcji in ovo na rozwój zarodkowy i długoterminowy rozwój postembrionalny, mogą być trwale dziedziczone i propagowane w przyszłych pokoleniach. Kolejnym celem jest zbadanie fizjologicznego znaczenia dziedziczenia międzypokoleniowego i wielopokoleniowego. Ostatecznym celem jest identyfikacja mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za tego typu transfer informacji przy pomocy wysoce informatywnych narzędzi „omicznych”. Proponowany projekt zostanie zrealizowany na modelu kury (Gallus domesticus), na polskiej rasie kur ogólnoużytkowych, Zielononóżce kuropatwianej. W porównaniu z ssakami ptaki mają kilka zalet, zwłaszcza w badaniach nad wielopokoleniowym dziedzictwem epigenetycznym. Główną zaletą jest to, że zarodek ptaka rozwija się poza matką, a wpływ matki ogranicza się tylko do składu jaj. Ponadto zarodkiem kury można łatwo manipulować zarówno in vitro, jak i in ovo.