Badania wstępne nad nowoczesnymi materiałami

Nazwa programu:
MINIATURA 5
Wartość projektu:
40 515,-
Okres realizacji:
15.12.2021 - 14.12.2022
Kierownik projektu:
dr inż. Justyna Czajka
Cel projektu:

Celem projektu jest zsyntetyzowanie nowoczesnych materiałów luminenscencyjnych z możliwością modyfikacji ich właściwości fizykochemicznych. Spodziwanym efektem jest szczegółowa chcarakterystyka strukturalna, morfologiczna oraz spektroskopowa nowych luminoforów nieorganicznych.

Opis projektu:

W niniejszym działaniu naukowym badacz stawia sobie za cel zdobycie wiedzy na temat nowoczesnych materiałów luminescencyjnych opartych o matrycę mieszaną molibdenianowo-wolframianową podwójnie domieszkowanych jonami europu oraz samaru, potencjalnie cechujących się możliwością sterowania barwą emisji w zależności od dobrania stężeń domieszki oraz matrycy, poprzez sporządzenie charakterystyki morfologicznej oraz spektroskopowej. Ostatecznym etapem badań podstawowych będzie wybór materiału o najlepszych właściwościach luminescencyjnych, który stanie się bazą do wprowadzenia do wybranego materiału polimerowego (np. SAN, czyli poli(styren-coakrylonitryl)) będącego tematem docelowego projektu badawczego. Głównym wynikiem badań pilotażowych powinno być zdobycie wiedzy na temat nowoczesnych materiałów luminescencyjnych opartych o matrycę mieszaną molibdenianowowolframianową podwójnie domieszkowanych jonami europu (Eu3+) oraz samaru (Sm3+). Ustalone zostanie optymalne stężenie domieszek aktywatorów (jonów europu oraz samaru) oraz skład matrycy – poprzez określenie zależności intensywności emisji od zawartości jonów Mo6+ i W6+. Zakłada się, że analiza dyfraktogramów (dyfraktometria promieniowania rentgenowskiego, XRD) dostarczy informacji o strukturze otrzymanych materiałów, a obrazy skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM) pozwolą na sporządzenie charakterystyki morfologicznej i dzięki temu możliwe będzie wpisanie się w trend miniaturyzacji oraz kompaktowości materiałów. Wyznaczenie współrzędnych chromatyczności oraz skorelowanej temperatury barw (CCT) stanie się wyjściową informacją do znalezienia potencjalnego zastosowania np. w elektronice, optoelektronice, czy branży oświetleniowej tak ważnego w wielu projektach badawczych. Zebrane dane w postaci szczegółowej charakterystyki morfologicznej oraz spektroskopowej, pozwolą na wybranie materiału o najlepszych właściwościach luminescencyjnych, który w końcowym etapie wprowadzony zostanie do wybranego materiału polimerowego (np. SAN, czyli poli(styren-co-akrylonitryl)).