PL

EN

Doskonałość dydaktyczna uczelni

Nr umowy o dofinansowanie:
MEiN/2022/DIR/2551
Nazwa programu:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój Oś III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Działanie 3.4 Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego
Wartość projektu:
933 293,73
Okres realizacji:
01.07.2022 - 30.09.2023
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ
Cel projektu:

Projekt ma na celu doskonalenie zdolności instytucjonalnej uczelni i doskonalenie kompetencji dydaktycznych kadr uczelni, mające na celu poprawę jakości kształcenia. Realizacja projektu przyczyni się do wdrażania reform na uczelniach w zakresie m.in. zarządzania procesem dydaktycznym, zarządzania jakością kształcenia, jak i rozwoju kadry dydaktycznej, dydaktyczno-naukowej oraz kadry wspierającej.

Opis projektu:

Celem projektu jest wsparcie zmian organizacyjnych w Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (PBŚ) oraz podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej.
Projekt „Doskonałość dydaktyczna uczelni” jest skierowany do nauczycieli akademickich chcących podnieść swoje kompetencje dydaktyczne oraz kadry wspierającej proces kształcenia w zakresie zwiększenia kompetencji zarządczych i miękkich.
Restrukturyzacja w strukturze organizacyjnej Uczelni przyczyni się do podniesienia zdolności instytucjonalnej PBŚ w zakresie zarządzania procesem dydaktycznym i jakością kształcenia oraz doskonalenia kompetencji dydaktycznych. W ramach projektu powołane zostanie Centrum Doskonałości Dydaktycznej (CDD), (obecnie Biuro Doskonalenia Dydaktycznego) którego celem będzie wspieranie, rozwijanie i upowszechnianie działań na rzecz doskonalenia kształcenia. Nowa jednostka struktury organizacyjnej służyć będzie całej społeczności akademickiej obejmując stałym wsparciem wszystkich nauczycieli akademickich oraz kadrę wspierającą proces kształcenia. W projekcie zaplanowano realizację cyklu szkoleń pilotażowych dla kadry dydaktycznej i wspierającej proces kształcenia. Wyszkolona w projekcie kadra będzie stanowić zespół wspierający dla pozostałych nauczycieli akademickich PBŚ. Pracownie projektowe będą wyposażone w specjalistyczne i nowoczesne narzędzia dydaktyczne, które podniosą jakość i zwiększą atrakcyjność dydaktyki. Wdrożenie wypracowanych standardów i procedur dotyczących programów studiów i umiędzynarodowienia umożliwi ich ujednolicenie, stałe monitorowanie i efektywne zarządzanie.