PL

EN

Innowacyjne rozwiązania w uprawie, przechowalnictwie i wprowadzeniu na rynek polskiej odmiany ziemiaka wysoko odpornej na Phytophthora infestans

Akronim:
GARDENA
Nr umowy o dofinansowanie:
0008.DDD.6509.00001.2019.02
Nazwa programu:
PROW 2014-2020
Wartość projektu:
1 993 543,00
Okres realizacji:
2020-02-01 - 2022-12-31
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Małgorzata Szczepanek, prof. PBŚ
Instytucje zewnętrzne biorące udział w projekcie:

Kujawsko-Pomorski Osrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie; Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut badawczy z siedzibą w Radzikowie; Hodowla Ziemiaka Zamarte sp. z o. o. ; Przedsiębiorstwo "Wiśniewscy" sp. z o. o.

Cel projektu:

Celem głównym operacji jest upowszechnianie prośrodowiskowych, innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie poprzez opracowanie dedykowanych metod uprawy i przechowywania oraz marketingu dla innowacyjnej odmiany ziemniaka ′Gardena′, wysoko odpornej na zarazę ziemniaka.

Opis projektu:

Opracowane zostaną: Konwencjonalna technologia produkcji sadzeniaków uwzględniająca optymalizację liczby pędów oraz ograniczenie występowania chorób w okresie wegetacji Konwencjonalna technologia uprawy na cele jadalne uwzględniająca optymalizację nawożenia azotem, zagęszczenie pędów, ochronę przed chorobami oraz sposoby łagodzenia skutków stresów Ekologiczna technologia produkcji sadzeniaków ukierunkowana na zapobieganie występowaniu chorób w okresie wegetacji i maksymalizację udziału frakcji sadzeniakowej w plonie Ekologiczna technologia uprawy na cele jadalne uwzględniająca sposoby łagodzenia skutków stresów oraz strategię utrzymania wysokiej zdrowotności roślin w celu maksymalizacji wielkości i jakości plonu bulw Technologia przechowywania bulw z wykorzystaniem przyjaznego dla środowiska nadtlenku wodoru stabilizowanego srebrem lub naturalnego preparatu na bazie ekstraktu z grejpfruta do odkażania sadzeniaków, w celu ograniczenia występowania chorób przechowalniczych i utrzymania wysokiej jakości materiału sadzeniakowego Dedykowana strategia marketingowa oparta na współdziałaniu podmiotów (instytucji naukowych, doradczych, rolników i przedsiębiorców) w łańcuchu dostaw, z wykorzystaniem wieloaspektowej analizy rynku (producentów i konsumentów), innowacyjnych rozwiązań w produkcji (konwencjonalnej i ekologicznej) oraz w przechowalnictwie.