PL

EN

NOWOCZESNA I EFEKTYWNA UCZELNIA - kompleksowy rozwój innowacyjnego kształcenia studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i efektywnego zarządzania uczelnią

Nr umowy o dofinansowanie:
POWR.03.05.00-00-Z083/17-00
Nazwa programu:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja RozwójOś III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwojuDziałanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych
Wartość projektu:
11 367 333.14
Okres realizacji:
2018-04-02 - 2023-12-31
Kierownik projektu:
dr Katarzyna Kachel
Realizowany w:
Administracja Centralna
Cel projektu:

Wzrost jakości zarządzania uczelnią oraz wzrost kompetencji studentów Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (PBŚ), pracowników dydaktycznych oraz pracowników kadry zarządczej i administracyjnej  8 wydziałów PBŚ w terminie do 31 grudnia 2023 r. poprzez realizację programów stażowych dopasowanych do potrzeb gospodarki, realizację szkoleń i warsztatów dla studentów, pracowników dydaktycznych, kadry zarządzającej i administracyjnej oraz wdrożenie narzędzia informatycznego do wspierania zarządzania uczelnią.

Opis projektu:

MODUŁ 1. NOWOCZESNE PROGRAMY KSZTAŁCENIA NA UCZELNI
Wsparciem objęci będą studenci studiów stacjonarnych 8 wydziałów Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. W ramach tego modułu studenci będą mogli wziąć udział w wykładach otwartych oraz zajęciach wykładowców wizytujących (mi.in. z Włoch, Portugalii, Litwy, Węgier i Ukrainy).


MODUŁ 2. PROGRAM PODNOSZENIA KOMPETENCJI STUDENTÓW UCZELNI
W ramach modułu 2 studenci będą mogli wziąć udział w certyfikowanych szkoleniach : m.in. Sketch Up + VRay, Zarządzanie projektami wg metodyki PRINCE 2 Fundation, warsztatach, takich jak: Warsztaty e-commerce, Warsztaty z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, Obsługa kadrowo-płacowa, Kontrola finansowo-księgowa, Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, Branżowe Symulacje Biznesowe, Warsztaty z prezentacji produktów i pracy z modelem dla kierunków projektowych, Szkolenie specjalistyczne w zakresie projektowania uniwersalnego i dostępności, Budowanie, kierowanie i motywowanie zespołu, Świadomy rozwój kariery, Programy i fundusze na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, Dostępny design, Futures thinking, Innowacyjne planowanie i projektowanie dla starzejącego się społeczeństwa - design 60+, Projektowanie i realizacja zielonych ścian w praktyce, Projektant ogrodów - architekt krajobrazu, Zarządzanie informacją w procesie kształcenia przez całe życie, Projektowanie i realizacja zielonych dachów w praktyce.
Formy wsparcia poprzedzone przeprowadzeniem na wstępie bilansu kompetencji i/lub kwalifikacji każdego uczestnika projektu oraz podsumowane analogicznym badaniem określającym stan kompetencji i/lub kwalifikacji po zakończeniu otrzymywania wsparcia w projekcie.

MODUŁ 3. PROGRAM WYSOKIEJ JAKOŚCI PROGRAMÓW STAŻOWYCH DLA STUDENTÓW UCZELNI
Projekt przewiduje realizację 1 miesięcznych staży krajowych (160 godzin/osoba) dla łącznie 180 osób.
Studenci/ki w ramach staży będą mieli zapewnione: badania lekarskie i ubezpieczenie NNW, materiały zużywalne (1 komplet/osoba), opiekuna stażu wyznaczonego przez pracodawcę przyjmującego na staż (na cały okres jego trwania) oraz stypendium stażowe.

MODUŁ 4. PROGRAM PODNOSZENIA JAKOŚCI ZARZĄDZANIA UCZELNIĄ
W ramach zadania zostaną przeprowadzone szkolenia i warsztaty dla kadry dydaktycznej kształcące kompetencje dydaktyczne m.in.: szkolenie Fundusze dla nauki, szkolenie SAP, szkolenie z zakresu Siemens SIMATIC S7-1200, Building Information Modeling – BIM, Metodyka Zarządzania Projektami PM, SketchUp oraz VRay.
Ponadto w ramach zadania przeprowadzone będą również szkolenia dla kadry zarządczej i administracyjnej kształtujące kompetencje zarządcze m.in.: szkolenie z zakresu prawa zamówień publicznych dla pracowników działu zamówień publicznych, szkolenie z bezpieczeństwa IT dla kadry zarządzającej i pracowników administracyjnych, szkolenie z zakresu nowych narzędzi w kampaniach promocyjnych usług edukacyjnych, szkolenie dla kadry zarządzającej i administracyjnej Uczelni z zakresu specjalistycznych seminariów w zakresie ochrony danych osobowych w Uczelni oraz zarządzania Uczelnią w kontekście odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, szkolenie z zakresu spraw pracowniczych pracowników uczelni w świetle ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisów Kodeksu pracy.