PL

EN

Ocena ekotoksykologiczna wybranych mikrozanieczyszczeń z grupy "emerging pollutants" w środowisku wodnym pod wpływem działania różnych czynników utleniających i chlorujących

Nazwa programu:
Miniatura 6
Wartość projektu:
45 980,-
Okres realizacji:
23.11.2022 - 22.11.2023
Kierownik projektu:
dr inż. Waldemar Henryk Studziński
Cel projektu:

Celem działania naukowego jest określenie, jakim przemianom ulegają związki EPs pod wpływem promieniowania UV, nadtlenku wodoru, podchlorynu sodu, ozonu, odczynnika Fentona. Autor proponuje przeprowadzenie testów sprawdzających, czy w/w czynniki wpływają na zmiany omawianych związków oraz który z badanych układów jest najbardziej efektywny. Autor zakłada, że w obecności utleniaczy i promieniowania UV mogą wystąpić reakcje rodnikowe z powstawaniem rodników hydroksylowych, które wpłyną na efektywną degradację powstających zanieczyszczeń.

Opis projektu:

Przedmiotem działania naukowego są farmaceutyki takie jak: trimetoprym oraz sulfametoksazol. Ze względu na to, że związki te zostały zidentyfikowane w środowisku wodnym jako zanieczyszczenia oraz fakt, że mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi sklasyfikowane zostały jako emerging pollutants (EPs). Związki te ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla środowiska zostały umieszczone na liście związków obserwacyjnych przez Komisję Europejską (Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/1161). W celu poznania przemian tych związków pod wpływem czynników wykorzystywanych do oczyszczania ścieków, autor proponuje badania nad wpływem środków utleniających i chlorujących na degradację tych zanieczyszczeń. Przeprowadzona zostanie także ocena toksykologiczna trimetoprymu oraz sulfametoksazolu i ich produktów transformacji.