Ocena wpływu sekwencji procesu zielonej syntezy na właściwości antybakteryjne hybrydowych nanocząstek Au/TiO2 na matrycy (bio)krzemionkowej pochodzącej z okrzemek
Celem badań jest zbadanie wpływu kolejności syntezy hybrydowych nanocząstek złota i dwutlenku tytanu (Au/TiO2) na matrycy biokrzemionkowej na morfologię, wielkość oraz właściwości antybakteryjne powstałych kompozytów. W szczególności chodzi o ocenę, jak różne sekwencje tworzenia nanocząstek wpływają na końcowe właściwości kompozytu. Badania mają na celu zrozumienie dynamiki wzrostu nanocząstek, interakcji międzyfazowych, mechanizmów nukleacji oraz interakcji między nanocząstkami a matrycą, aby zoptymalizować procesy syntezy i uzyskać kompozyty o najlepszych możliwych właściwościach.
Projekt obejmuje wstępne badania nad syntezą hybrydowych nanocząstek złota i dwutlenku tytanu (Au/TiO2) z wykorzystaniem naturalnych ekstraktów z owoców dzikiej róży i czarnej porzeczki jako reduktorów oraz biokrzemionki okrzemkowej (BO) jako matrycy stabilizującej. Celem jest zbadanie wpływu kolejności syntezy na morfologię, wielkość i właściwości antybakteryjne nanocząstek. Badania obejmują trzy metody syntezy: syntezę nanocząstek złota na matrycy biokrzemionkowej z użyciem ekstraktów roślinnych, a następnie syntezę TiO2 metodą zol-żel; wytworzenie kompozytu TiO2NPs/BO metodą zol-żel, a potem osadzenie nanocząstek Au oraz równoczesną syntezę obu typów nanocząstek. Charakterystyka kompozytów będzie prowadzona za pomocą SEM, TEM, XRD i XPS. Końcowym etapem będą testy antybakteryjne zgodnie z procedurami CLSI. Oczekuje się, że hybrydowe nanocząstki Au/TiO2 wykażą znaczący potencjał antybakteryjny, co ma istotne znaczenie dla zastosowań w medycynie i produkcji materiałów opatrunkowych. Zastosowanie ekstraktów roślinnych i biokrzemionki okrzemkowej umożliwia bardziej zrównoważoną i ekologiczną metodę syntezy, zapewniając jednorodny rozkład nanocząstek i optymalne właściwości kompozytów.