PL

EN

Wdrożenie mobilnej instalacji agrofotowoltaicznej (MIA) do uprawy polowej roślin rolniczych

Nr umowy o dofinansowanie:
DWD/8/0384/2024
Nazwa programu:
Doktorat wdrożeniowy VIII edycja
Wartość projektu:
362 321,10
Okres realizacji:
01.10.2024 - 31.10.2028
Kierownik projektu:
Prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik
Instytucje zewnętrzne biorące udział w projekcie:

Apply Engineering Sp z o.o.

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest wykazanie przydatności prototypowej mobilnej instalacji agrofotowoltaicznej (MIA) do zastosowania w uprawach polowych przeznaczonych na różne surowce roślinne, m.in. roślin wysokobiałkowych, zbóż, ziół  i in.

Cele szczegółowe:
Wdrożenie całej technologii uprawy, nawożenia, nawadniania oraz zbiorów surowców pod mobilną instalacją agrofotowoltaiczną.
Wykazanie wpływu mobilnego systemu agrofotowoltaicznego na warunki abiotyczne i biotyczne w trakcie wegetacji roślin mających bezpośredni wpływ na rozwój roślin oraz na warunki glebowe.
Opracowania monitoringu typu Agri-Climate Change Tool, który pozwala sporządzać bilanse węglowe i audyty energetyczne.
Opracowanie wytycznych jednoczesnej uprawy roślin rolniczych z instalacją PV bez wyłączenia gruntów.

 

Opis projektu:

Mobilna instalacja agrofotowoltaiczna (MIA) to innowacyjne, prototypowe rozwiązanie, które ma wspomóc gospodarstwa rolne  w Polsce w produkcji roślinnej. Zostaną założone pola doświadczalne z wykorzystaniem różnych gatunków w poszczególnych latach, co najmniej dwa gatunki w każdym sezonie wegetacji. Zamierzeniem jest przetestowanie uprawy gatunków zielarskich, gatunków zbożowych i roślin bobowatych pod samobieżną instalacją agrofotowoltaiczną. Badania in-situ w RZD Minikowo w trzech latach badań dadzą spektrum informacji na podstawie danych empirycznych (pomiarów biologicznych, biotycznych, meteorologicznych, energetycznych), które będą podstawą do wdrożenia mobilnej instalacji agrofotowoltaicznej do praktyki rolniczej.
Ponadto, MIA to instalacja, która może służyć do uprawy sterowanej dla gatunków roślin rolniczych i ogrodniczych, w których można jednocześnie prowadzić produkcję polową oraz wykorzystywać energię elektryczną do pracy urządzeń rolniczych w gospodarstwie, m.in. do suszenia surowców roślinnych, do nawadniania, oraz do ochrony roślin. Nowy system fotowoltaiczny nie wyklucza gruntów spod uprawy i będzie innowacyjnym rozwiązaniem dla gospodarstwa prowadzącego produkcję roślinną.