PL

EN

Inżynierowie są z Politechniki. Nowe kierunki studiów na PBŚ
25 maja 2022

NOWE KIERUNKI STUDIÓW NA POLITECHNICE BYDGOSKIEJ

Agrotronika, Komunikacja wizualna czy Gospodarka Odpadami - to tylko niektóre z nowych kierunków studiów Politechniki Bydgoskiej. Prezentacja nowości w ofercie dydaktycznej Uczelni odbyła się 20 maja 2022 roku w Młynach Rothera.

STUDIA I STOPNIA

Do studiowania Komunikacji wizualnej zaprasza Wydział Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Kierunek oparty jest na wykorzystywaniu nowych technologii, narzędzi i technik cyfrowych w projektowaniu sfery informacji oraz form wizualnych. Obejmuje szeroki wachlarz zagadnień, w tym: produkcję materiałów filmowych i spotów reklamowych, tworzenie animacji 2D i 3D, projektowanie opakowań, grafikę interaktywną i multimedialną, projektowanie stron internetowych i aplikacji.


Dwie nowości przygotował Wydział Rolnictwa i Biotechnologii. Jedną z nich jest Agrotronika. Kierunek powstał z myślą o studentach, którzy swoją przyszłość wiążą z nowoczesnym rolnictwem - precyzyjnym, zautomatyzowanym oraz wykorzystującym nowe technologie w zarządzaniu produkcją roślinną i zwierzęcą. Program studiów obejmuje również certyfikowany kurs pilota dronów, coraz częściej stosowanych w rolnictwie.

W roku akademickim 2022/2023 studenci Politechniki będą mogli rozpocząć kształcenie także na kierunku Ochrona i zarządzanie środowiskiem. To propozycja, która łączy wiedzę i umiejętności z zakresu inspekcji, monitoringu zasobów przyrodniczych z ekonomią oraz zarzadzaniem środowiskowym. Program studiów został wzbogacony o kurs „Sustainable development” realizowany we współpracy z Baltic University Programme.  


Nowym kierunkiem, funkcjonującym od niespełna roku na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, jest Inżynieria farmaceutyczna. To kierunek o profilu praktycznym z 6-miesięcznym okresem praktyk, przygotowany i realizowany we współpracy z liderami przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.  Partnerami Inżynierii farmaceutycznej na Politechnice Bydgoskiej są m.in. Polfa Warszawa (grupa POLPHARMA), GRUPA ADAMED, FILOFARM, GRUOA NEUCA, NOBLE HEALTH, INVENTIONBIO,  SPOLPHARM, KONKRET I LABORATORIUM FARMACEUTYCZNE AVENA. Absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją leków, suplementów, kosmetyków, instytucjach badawczych oraz laboratoriach kontroli jakości.

STUDIA PODYPLOMOWE

Rozwija się także oferta studiów podyplomowych Politechniki Bydgoskiej. Uczelnia planuje m.in. uruchomienie studiów na kierunku Przywództwo w sporcie. To propozycja dedykowana trenerom, instruktorom, managerom instytucji sportowych oraz pracownikom przemysłu sportowego. 


W ofercie „podyplomówek” znajdzie się także się Gospodarka odpadami. Studia powstały w odpowiedzi na zachodzące zmiany formalno-prawne i technologiczne w branży odpadowej oraz rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę zajmującą się szeroko rozumianymi zarządzaniem środowiskiem i gospodarką odpadami.


- Przygotowując nowe kierunki wsłuchujemy się w potrzeby rynku. Wraz z każdą nową propozycją studiów powiększa się grono przedsiębiorstw współpracujących z Politechniką. Nasze kierunki łączą bowiem wiedzę ekspercką z doświadczeniem, pasją i umiejętnościami praktyków – mówi dr. hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.


Oferta dydaktyczna Politechniki Bydgoskiej dostępna jest na stronie internetowej rekrutacja.pbs.edu.pl.