12. edycja miniSUMO za nami
26 kwietnia 2019

25 kwietnia 2019 r. o godzinie 11.00 w auli Audytorium Novum UTP odbyła się 12. edycja zawodów miniSUMO.

Swój udział zgłosili uczniowie ze 120 szkół z całej Polski. W miniSUMO udział wzięło 80 robotów i około 250 uczniów z Bydgoszczy, Torunia, Chełmna, Grudziądza, Warszawy, Poznania i z północnej części Polski.

Wojna Robotów miniSUMO to przedsięwzięcie realizowane od 12 lat  na naszej uczelni skierowane do uczniów szkół średnich, podstawowych i placówek pozaszkolnych. Celem konkursu jest popularyzacja techniki i zachęcanie młodzieży do studiowania kierunków technicznych.

Roboty miniSumo to półkilogramowe, autonomiczne pojazdy, których celem jest lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu. Uczestnicy konkursu otrzymali pakiet materiałów, m.in. zestaw płytek sterujących robotem, zestawy czujników, ale część materiałów musieli skompletować sami. Na budowę robota uczniowie mieli tym razem czas od inauguracji konkursu, która miała miejsce 28 lutego do 25 kwietnia. W tym czasie odbywały się liczne szkolenia i konsultacje zawodników z pracownikami wydziałów WIM i WTIiE.

Wyniki zawodów:

Finaliści - Zespół Szkół Technicznych im. J.J. Śniadeckich w Grudziądzu
1. Nemo 4
2. Gryf
3. Morświn
4. Nemo 4.2

Dla finalistów przewidziano nagrody od PESA, w tym Dron DJI Spark. Spark to quadrocopter firmy DJI, który mimo swoich niewielkich rozmiarów jest wyposażony w liczne rozwiązania technologiczne stwarza nieprawdopodobne
możliwości.

{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2019/minisumo{/gallery}