Czy UTP będzie Politechniką?
04 lutego 2021

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbędzie się referendum. Społeczność akademicka wyrazi w ten sposób opinię w sprawie przekształcenia uczelni w Politechnikę.

Referendum w formie online odbędzie się od 5 do 9 lutego br. Swój głos będą mogli oddać wszyscy pracownicy UTP. W najbliższy piątek (5.02.2021) oraz poniedziałek (8.02.2021) zorganizowane zostaną zdalne spotkania informacyjne dla pracowników. Spotkanie dedykowane studentom odbędzie 11 lutego 2021 roku w ramach cyklu „Prorektor pyta” na Facebooku.

Temat zmiany nazwy Uczelni na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. Referendum jest jednym z elementów procesu konsultacyjno-decyzyjnego. UTP zasięgnie również opinii władz miasta i regionu. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Jest to jedna z najważniejszych decyzji, kluczowa dla przyszłości Uczelni. Musimy spojrzeć na to przez pryzmat zupełnie innej rzeczywistości, rzeczywistości olbrzymich zmian, które zachodzą w szkolnictwie wyższym. Musimy być na te zmiany przygotowani, by pozostać konkurencyjni i móc dalej się rozwijać. Jesteśmy największą uczelnią kształcącą inżynierów w regionie. Uważam, że warto uzupełnić mapę akademickiej Bydgoszczy o jasno sprecyzowaną w nazwie Uczelnię, w której zarówno jednostki organizacyjne o indywidualnej tożsamości reprezentujące kierunki techniczne, jak i rolnicze, a także przyrodnicze i społeczne zachowają swoje status quo – mówi prof. Marek Adamski, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Rektor Uczelni skierował do społeczności akademickiej list otwarty związany ze zmianą nazwy i referendum dostępny tutaj.