Honorowe krwiodawstwo na UTP!
21 października 2019

Krew - każdy z nas ją ma, niewielu o niej myśli. Okazuje się jednak, że jest ona znacznie ważniejsza niż może się nam wydawać.

Jej wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że produkuje ją tylko żywy organizm. W związku z tym, że żaden naukowiec jeszcze nie opracował receptury na wytworzenie krwi w sposób laboratoryjny, jedyną możliwością jej pozyskania jest pobranie od drugiego, zdrowego człowieka.

Idea honorowego krwiodawstwa ma więc ogromne znaczenie w medycynie. Jednostki krwi podawane są pacjentom po wypadkach oraz tym cierpiącym na niektóre choroby. Zapotrzebowanie jest więc ogromne - tak ogromne, że od lat niezmiennie pojawiają się kampanie społeczne, które mają na celu promowanie honorowego krwiodawstwa. Również Niezależne Zrzeszenie Studentów od 2000 roku czynnie wspiera tę ideę organizując projekt Wampiriada.

W tym roku jesienna zbiórka krwi odbędzie się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym 22 i 23 października w holu głównym w budynku A. Rejestracja dawców rozpocznie się o godzinie 9:00 i zakończy się o 16:00. Tydzień później (29-30 października) krew pobierana będzie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Bardzo wiele osób decyduje się na oddanie krwi po raz pierwszy w życiu właśnie podczas Wampiriady. Niejedna w czasie trwania studiów regularnie bierze udział w jesiennych i wiosennych edycjach tego projektu dając nadzieję na powrót do zdrowia tym, którzy tego cennego daru potrzebują. Jak pokazuje doświadczenie pomaganie wciąga! Dlatego NZS UTP wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy oraz Samorządem Studenckim UKW zapraszają do podzielenia się cząstką siebie. To nie boli, nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie.

*Informację o tym, kto może oddawać krew można znaleźć na stronie: http://www.rckik-bydgoszcz.com.pl/index.php?m=article&s=show&aid=749&uinfo=Dla_krwiodawcow.