Koronawirus. Drony do walki z COVID-19
04 maja 2020

29 kwietnia w Warszawie przedstawiciele naszej uczelni, zaangażowani w rozwój technologii bezzałogowych, brali udział w pierwszym w Polsce automatycznym locie drona, który przetransportował próbki  medyczne na rzecz walki z koronawirusem.

Wykonano dwa loty. Pierwszy testowy na trasie ze szpitala Banacha do Szpitala MSWiA i drugi powrotny już z właściwym ładunkiem.
Wykorzystany dronoid jest autorską konstrukcją firmy Spartaqs Group z Katowic, z którą ściśle współpracuje UTP w zakresie tworzenia oprogramowania do pojazdów autonomicznych. Hermes V8M to platforma opracowana z myślą o transporcie pilnych przesyłek w miastach, także medycznych takich, jak krew, leki i próbki do badań. Dronoid posiada specjalne zabezpieczenie pojemnika cargo przed otwarciem go przez osoby postronne. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki znakomitej współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
W tym historycznym wydarzeniu brali udział pracownicy Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i ElektrotechnikiWydziału Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy i studenci z Koła Naukowego SONDA UTP w Bydgoszczy .