List Rektora do społeczności akademickiej UTP
20 marca 2020

Szanowni Państwo,
Studenci i Pracownicy,

jako wspólnota akademicka UTP – podobnie jak inne grupy społeczne i zawodowe – znaleźliśmy się w trudnej, jak dotąd niespotykanej, sytuacji. Sytuacji ekstremalnej zarówno ze względu na tempo rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, jak i nieprzewidywalność skutków z niej wynikających.

Jedynym, jak się na razie wydaje, sposobem na zabezpieczenie się przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem jest przerwanie drogi zakażeń i bezwzględne przestrzeganie higieny.

W naszej uczelni najwcześniej zostały podjęte środki umożliwiające takie postępowanie. Zabezpieczone zostały środki profilaktyczne i organizacyjne. Jako jedni z pierwszych postanowiliśmy zawiesić działalności dydaktyczną uczelni. To, że zajęcia dydaktyczne nie odbywają się w murach uczelni skłania coraz większe grono nauczycieli do realizacji zajęć w wersji zdalnego nauczania, korzystając z różnych narzędzi i możliwości technicznych, jakie daje Internet. Jednym z nich, obecnie łatwo dostępnym, jest aplikacja MS TEAMS. Nasi informatycy służą pomocą. Skorzystajmy z tego. Do studentów apeluję zaś o podjęcie trudu realizacji zajęć w wydaniu zdalnym. Jest to także pokazanie umiejętności odnalezienia się i zachowania w trudnej sytuacji.

Uwzględniając zapowiedzi i prognozy wskazujące na to, że stan powszechnej izolacji potrwa jeszcze kilka tygodni, apeluję do pracowników i studentów o przyspieszenie aktywności dydaktycznej.

Oprócz aktywności zawodowej ważną i naturalną kwestią jest troska i pomoc wszystkim potrzebującym, zwłaszcza osobom starszym i schorowanym – z grupy zwiększonego ryzyka. Dotyczy to także osób samotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wiele osób w różnym wieku (również dzieci) jest lub, jak się przewiduje, będzie objętych kwarantanną. Bardzo często włączacie się Państwo w różne akcje charytatywne i pomocowe. Wiedząc o tym, zachęcam Państwa – jako społeczność akademicką z dużym potencjałem, niestandardowym podejściem i kreatywnością – do aktywności w tym zakresie. Jako Uczelnia jesteśmy w stanie wesprzeć Was w tego typu przedsięwzięciach.

Studenci i pracownicy naszej społeczności, którzy na skutek rozprzestrzeniania się koronawirusa znaleźli się w trudnej życiowo sytuacji, proszeni są o kontakt ze Specjalistą ds. socjalnych. W miarę posiadanych możliwości i środków będziemy starali się pomóc lub otoczyć Was opieką.

Jednością i wspólnymi działaniami łatwiej będzie nam przejść przez ten trudny czas. Pokażmy, jacy jesteśmy. Dbajmy o siebie i naszych bliskich. Bądźmy wrażliwi na potrzeby innych, ale także bądźmy odpowiedzialni za swoje zachowania i przestrzegajmy zaleceń epidemiologów.

Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego

Tomasz Topoliński