Międzynarodowa współpraca z Delaware State University
25 maja 2016

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy nawiązał współpracę z Delaware State University w Stanach Zjednoczonych. To uczelnia z bogatymi tradycjami (początki jej działalności sięgają aż 1891 roku) oraz ciesząca się dużym prestiżem zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. W dniach 23.05-21.06.2016 roku UTP odwiedzi nas 10 najlepszych studentów tegoż uniwersytetu. Ich przyjazd był możliwy również dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez amerykańską agencję rządową - National Science Foundation, będącą niezależną agencją federalną stworzoną przez Kongres w 1950 roku. Celem fundacji jest promowanie rozwoju oraz edukacja we wszystkich niemedycznych obszarach nauki, a także inżynierii. Fundacja, z rocznym budżetem $ 7,5 mld USD, jest źródłem finansowania blisko 24% wszystkich podstawowych badań prowadzonych przez amerykańskie uniwersytety i college’e. Studenci amerykańscy na naszej uczelni będą prowadzić badania z różnych dziedzin nauki. W tym przedsięwzięciu udział wezmą pracownicy m.in. Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Zagraniczni studenci otrzymają pomoc nie tylko od kadry naukowej, ale także od samej społeczności akademickiej, a w szczególności od studentów z Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Zwieńczeniem pracy zaproszonych studentów będzie prezentacja wyników ich badań na zorganizowanym w tym celu sympozjum, które odbędzie się 20 czerwca br. W tym dniu zaszczyci nas swoją obecnością również sam Kanclerz Delaware State University. Poza sferą naukową, nasi goście będą mieli również okazję do poznania najpiękniejszych zakątków naszego regionu, a co się z tym wiąże zgłębienia polskiej kultury oraz zwyczajów panujących w naszym kraju. Zaplanowano w związku z tym wiele atrakcji, tj. zwiedzanie Bydgoszczy, Torunia, Chełmna, a także wyjazd do Duszniki Zdrój, Trójmiasta i Pragi.

HARMONOGRAM

24.05. (godz. 13:00) – oficjalne powitanie gości przez władze UTP, spotkanie organizacyjne z opiekunami wraz z przydzieleniem studentom tematów

25.05-29.05. – wycieczka do Duszniki Zdrój i Pragi

11-12.06. – wyjazd do Gdańska