Podsumowanie Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2018
30 maja 2018

IX edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki już za nami. W imieniu pięciu uczelni wyższych UKW, UTP, CM UMK, WSG, BSW serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w największym bydgoskim święcie nauki.

Łącznie w kampusach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Gospodarki, Collegium Medicum UMK, Bydgoskiej Szkole Wyższej i w siedzibach naszych partnerów oraz na terenie Chojnic, Człuchowa, Działdowa, Inowrocławia i Solca Kujawskiego odbyło się 995 wydarzeń: wykładów, warsztatów, dyskusji, pokazów, gier, wycieczek, konkursów, przedstawień teatralnych, koncertów, laboratoriów, stoisk i wystaw. Warto podkreślić, iż przygotowanie rekordowej liczby wydarzeń było możliwe dzięki zaangażowaniu ponad 85 naszych partnerów – firm prywatnych, stowarzyszeń, organizacji i instytucji.

Każdy z pięciu dni festiwalu oferował ogromną liczbę ciekawych zajęć dla odbiorców w każdym wieku. W tym roku na wszystkich zainteresowanych nauką czekało łącznie blisko 25000 miejsc. Dodatkowo odbyło się ponad 45 wystaw i stoisk, na których liczba miejsc była nieograniczona. Tak ogromna liczba wolnych miejsc pozwoliła na włączenie się w Festiwal również osobom spoza Bydgoszczy.

Podczas inauguracji tegorocznej edycji BFN 23 maja 2018 r. w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy z wykładem dla ponad 300 gości wystąpił prof. UAM dr hab. Karol Kacprzak. Muzyczną gwiazdą tego wydarzenia był koncert zespołu Future Folk ze Stanisławem Karpiel Bułecką.

Nie można zapomnieć o tegorocznym Pikniku Naukowo-Rodzinnym. Oprócz atrakcji na stoiskach uczelni oraz partnerów Festiwalu odbywały się równocześnie pokazy, występy, koncerty, przedstawienia i warsztaty na scenie - między innymi: pokaz zumby, doświadczeń w wykonaniu Fundacji Profesora Ciekawskiego i sztuk walki. Liczba gości podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego szacowana jest na ponad 8000 osób.

Dziękujemy Mecenasowi Festiwalu – Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu SA oraz sponsorom: PKO Bank Polski, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy - spółka z o.o., PASAMON Sp. z o.o., Pentel Poland sp. z o.o. oraz PIXEL sp. z o.o.

Instytucjami wspierającymi tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki były: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Województwo Kujawsko–Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz. Natomiast instytucjami współpracującymi były: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Instytut Pamięci Narodowej, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz Fundacja Profesora Ciekawskiego.

Wsparcie technologiczne tegorocznej edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki zapewniła firma CERB.

Patronatem honorowym tegoroczną edycję BFN'u objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Patronat medialny sprawowali: Gazeta Pomorska, Nasze Miasto, Express Bydgoski, Polskie Radio PiK, TVP 3 Bydgoszcz, Polska Agencja Prasowa – Nauka w Polsce.

Wsparcie, pomoc materialna i finansowa oraz zaangażowanie udzielone przez ww. instytucje przyczyniło się do sukcesu realizacji tegorocznej edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Pozytywne komentarze i opinie po zakończeniu tegorocznej edycji festiwalu dają nam ogromną motywację do organizacji kolejnego, jubileuszowego X Bydgoskiego Festiwalu Nauki, na który już dziś Państwa gorąco zapraszamy.

Do zobaczenia za rok!