Politechnika coraz bliżej
26 lutego 2021

Politechnika UTP1

PROJEKT USTAWY O POWOŁANIU POLITECHNIKI BYDGOSKIEJ SKIEROWANY DO PRAC LEGISLACYJNYCH

Ministerstwo Edukacji i Nauki pozytywnie oceniło wniosek o przekształcenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską. Stosowny projekt ustawy został skierowany do prac legislacyjnych.

26 lutego 2021 roku w obecności Rektora UTP, Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek przekazał na ręce Przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów – Łukasza Schreibera wniosek o wszczęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie nazwy Uczelni na Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne, aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Stosowny projekt ustawy kierujemy do prac legislacyjnych. W ten sposób mapa Polski wzbogaci się o nową Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i Prezydenta RP Andrzeja Dudy – mówi Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Powstanie Politechniki służy wzmacnianiu akademickiego potencjału Bydgoszczy i rozwojowi szkolnictwa wyższego w całym regionie. Jest również odpowiedzią na oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego.

- To będzie pierwsza politechnika w województwie kujawsko-pomorskim obok dwóch uniwersytetów, co wzmocni pozycję nauki w regionie. Bardzo dziękuję Rektorowi i całej Uczelni za tę inicjatywę – mówi Łukasz Schreiber, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Temat powołania Politechniki poruszany był od wielu lat wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Dyskusję zwieńczyło ogólnouczelniane referendum przeprowadzone na początku lutego br. Ponad 80% głosujących opowiedziało się za zmianą nazwy. Poparcie wyraziły również Senat i Rada Uczelni. Inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem wśród władz centralnych oraz wśród lokalnych i regionalnych władz samorządowych.

Politechnika UTP2

- Jesteśmy największą uczelnią techniczną w województwie kujawsko-pomorskim. Od samego początku istnienia kształcimy inżynierów. Trwający rok akademicki jest 70. w historii uczelni. Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale także do podejmowania ważnych decyzji dotyczących przyszłości Uczelni. Taką jest niewątpliwie przekształcenie w Politechnikę – mówi prof. Marek Adamski, Rektor UTP.