Studenci UTP wśród laureatów konkursu Student Wynalazca
07 lutego 2020

Studenci UTP znaleźli się w gronie laureatów X edycji ogólnopolskiego konkursu „Student Wynalazca” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską.Konkurencja była niemała, z 26 uczelni wpłynęły wnioski obejmujące 144 rozwiązania. Przyznano 5 nagród głównych, których laureaci pokażą swoje wynalazki podczas 48. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.

Wśród nich znalazł się zespół z UTP!

Nagrodzeni zostali: Marta Gackowska, Natalia Jerks, Sandra Śmigiel, dr inż. Damian Ledziński oraz prof. dr hab inż. Piotr Cofta za rozwiązanie System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji. Rozwiązanie jest przystosowane dla środowisk charakteryzujących się dużą gęstością dronów, wykonujących szerokie spektrum zadań, należących do różnych podmiotów zarówno cywilnych, jak i militarnych. Zastosowania dostrzega się w pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo-ratunkowych, U-Space, działaniach jednostek wojskowych. Dzięki zastosowaniu wynalazku znacząco podniesie się bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej.

Ponadto drugi zespół z naszej Uczelni zdobył nagrodę specjalną Prezes Urzędu Patentowego RP. Jest to Anna Panasiuk, Sara Zych oraz dr n.med. Stanisław Jung za rozwiązanie Pump Chest.

Gratulujemy!