Współpraca UTP w Bydgoszczy oraz Pomorskiej Grupy Konsultingowej SA
03 lutego 2020

3 lutego 2020 roku na UTP w Bydgoszczy odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy UTP w Bydgoszczy oraz Pomorską Grupą Konsultingową SA.

Współpraca polegać ma m.in. na prowadzeniu wspólnych działań w szczególności w zakresie doradztwa i usług dla jednostek samorządu terytorialnego oraz w zakresie projektowania, koordynacji i realizacji wspólnych badań i przedsięwzięć.

UTP w Bydgoszcz, jako największa uczelnia techniczna w regionie kujawsko-pomorskim, chce rozszerzyć swój wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze. Pozytywne przykłady praktycznej współpracy pomiędzy UTP oraz miastem Bydgoszcz są już widoczne w przestrzeni miejskiej. To na przykład prace studentów wzornictwa naszej uczelni.
W latach 2017-2019 wartości zarejestrowanych zleceń usług badawczych i eksperckich świadczonych przez UTP (prace badawcze, specjalistyczne szkolenia oraz opinie o innowacyjności) na rzecz lokalnych, ogólnopolskich, a także zagranicznych przedsiębiorców przez laboratoria uczelni wyniosły ponad 22,5 mln złotych.
Biorąc pod uwagę potencjał naukowo-techniczny uczelnia chce szerzej oddziaływać i współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego. Współpraca ta nie powinna ograniczać się tylko do kształcenia kadr inżynierskich. Te plany pomoże zrealizować współpraca z bardzo doświadczoną w tym zakresie firmą jaką jest PGK SA.
Pierwsze efekty wspólnych działań już są. Samorząd Bydgoszczy przystępuje do przygotowania programu rozwoju elektromobilności do 2030 roku. W ramach Programu Rozwoju Elektromobilności GEPARD miasto pozyskało 100 tysięcy dofinansowania na opracowanie „Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Bydgoszczy do 2030 roku”. W postępowaniu został juz wyłoniony wykonawca tego zadania. Opracowaniem dokumentu zajmie się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, a konkretnie Spółka Celowa UTP sp. z o.o. Spółka Celowa UTP będzie liderem konsorcjum realizującym to zadanie wspólnie z Pomorską Grupą Konsultingową SA.
Zarówno UTP w Bydgoszczy oraz PGK SA mają nadzieję, że wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego pracowników uczelni oraz doświadczenia wiodącej w regionie firmy consultingowej pozwoli opracować wzorcowy dokument w zakresie strategii elektromobilności dla miasta Bydgoszczy.

Spółka Celowa UTP sp. z o.o. jest spółką, w której 100% udziałów należy do Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Powołana ona została zgodnie z Art. 86. ust. 1 oraz Art. 86. ust. 5.2 Ustawy „Prawo o Szkolnictwie Wyższym”. Spółka Celowa UTP sp. z o.o. promuje potencjał naukowo-badawczy UTP oraz koordynuje powoływanie spółek typu spin-off oraz wspiera powoływanie spółek typu spin-out w ramach których są komercjalizowane badania realizowane na uczelni.

Pomorska Grupa Konsultingowa SA z siedzibą w Bydgoszczy funkcjonuje na rynku usług doradczych od 1994 roku. Główna działalność Spółki koncentruje się na sektorze publicznym. Realizuje projekty w kilku wiodących obszarach:

• Koordynowanie działań na rzecz optymalizacji kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej i gazu ziemnego - organizacja tzw. grup zakupowych (firma wsparła ponad 500 jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i jednostek posiadających osobowość prawną).
  • Opracowywanie audytów parametrów dystrybucji energii elektrycznej (firma od 2010r. wykonała około 3 tysięcy takich analiz).
  • Opracowywanie audytów energetycznych budynków, które są podstawą do ubiegania się o dotacje na działania termomodernizacyjne.
  • Realizacja doradztwa we wdrażaniu dokumentów strategicznych takich jak: Plany Gospodarki Niskoemisyjnej czy Programy Ograniczenia Niskiej Emisji, gdzie istotą jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
  • Organizacja szkoleń oraz konferencji z obszaru zagadnień związanych z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii (OZE).
  • Realizacja innych usług finansowych, analiz i opracowań.

{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2020/wspolpracautpgrupakonsul{/gallery}